Raûf Yektâ Bey'in İkdâm Gazetesi'nde neşredilen Türk mûsikîsi konulu makâleleri
Raûf Yektâ Bey's articles on Turkish music that were published in Newspaper-Ikdâm
  1. Tez No: 208645
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ ÇERGEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Sanat Tarihi, Fine Arts, Music, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 567
Özet
Raûf Yektâ Bey hayatı boyunca Türk mûsikîsinin hemen hemen her alanında inceleme ve arastırma yapmıs ve bunları yazıya geçirmistir. Özellikle nazariyat konusundaki çalısmaların yetersiz oldugu bir dönemde eser veren Raûf Yektâ Bey'in yasadıgı dönemde büyük bir boslugu doldurdugu söylenebilir. Raûf Yektâ Bey'in Türk musikisi tarihi, nazariyatı, muskisinasları ve enstrümanlarıyla ilgili titiz ve çok yönlü arastırmaları ne yazık ki günümüzde pek fazla bilinmemektedir. Eserlerin Arap harfli olmaları sebebiyle arastırmacıların ilgisi dısında kaldıgı söylenebilir. Bu sebeple çalısmamızda Rauf Yektâ Bey'in yazmıs oldugu bu yazılarında ortaya koydugu fikirlerini birinci kaynaktan okuyucuya ulastırmayı hedefledik. Eserlerinin tamamını incelemek uzun yıllar alacagından biz simdilik kdâm gazetesinde nesretmis oldugu Türk mûsikîsiyle ilgili makâlelerini konu edindik. Bu çalısmada öncelikle Raûf Yektâ Bey'in yasadıgı dönemin siyâsî, sosyal ve kültürel hayatı kısaca sunulmustur. Hayatı, mûsikîsinaslıgı, kütüphanesi, telifleri ve besteleri hakkında bilgi verildikten sonra tezimizin asıl konusunu teskil eden kdâm'daki makâleleri konularına göre sınıflandırılarak incelenmistir. Sonuç bölümünde ise Raûf Yektâ Bey'in Türk mûsikisi nazariyatı hakkındaki görüsleri ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
Raûf Yektâ Bey researched and studied on almost every field of Turkish music during his lifetime and published his works. It is possible to say that Raûf Yektâ Bey who has written articles at the period when particularly theoretical studies were insufficient, filled a big gap. That situation shows how important his studies are. Today, unfortunately, Raûf Yektâ Bey?s carefully and comprehensive studies about history, theory, musicians and instruments of Turkish music are not known completely. We can say that, because of his books were written on Arabic letters (on the Ottoman Turkish language), researchers have ignored them. This study aims to eliminate this obstacle between Raûf Yektâ Bey and researchers. Because of the studies on his all articles will take a long time, we studied only his articles about Turkish music published in newspaper-kdâm. In this thesis, firstly, the political, social and cultural environment that Raûf Yektâ Bey lived is briefly explained. Then, the information about his life, musical career, library, works and compositions is given. And then, his articles in kdam which are basic subject in our thesis are classified and analyzed. In the conclusion, Raûf Yektâ Bey?s opinions about the theory of Turkish music are represented.