İkdam Gazetesi'nde mûsikî makaleleri (Transkribe ve inceleme)
Music articles in İkdam Newspaper (Transcription and review)
  1. Tez No: 642443
  2. Yazar: SAMET TENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TIRAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İkdam Gazetesi, Osmanlı'nın son dönemlerinde uzun bir yayın hayatı sürmüş ve birçok alanda makaleler yayınlamıştır. Mûsikî üzerine yazılan makaleler, alana ilgi duyan insanlar tarafından her zaman önem verilerek takip edilmiştir. Söz konusu makaleler, bir düzen içerisinde olmayan zamanlarda ve Osmanlı dönemi alfabesi ile kaleme alınmıştır. Biz bu çalışmamızda, İkdam Gazetesi'nde, Rauf Yektâ Bey'in makaleleri dışında kalan, çeşitli yazarlar tarafından kaleme alınan mûsikî makalelerini tespit ederek, transkribsiyonunu ve değerlendirilmesini yapmayı hedefledik. Çalışmamızda, mûsikî alanında yazılan makaleler tespit edilerek, TBMM Kütüphanesi'nin Mikrofilm Bölümü'nden fotoğraflanmak kaydıyla temin edilmiştir. Ardından makaleler günümüz harflerine transkribe edilmiştir. İlk bölüm giriş bölümü olup, ikinci bölümde İkdam Gazetesi ve yazarlar hakkında bilgi verilmiş, üçüncü bölümde transkribe edilen metinler aktarılıp son bölümde incelemeler yapılmıştır. Makaleler transkribe edildikten sonra incelenerek okuyucuya sunulmuştur. Yayınlanan makaleler mûsikî ilmi için önem arzetmekle beraber, özellikle ele alınan makaleler arasında en fazla yazısı bulunan Nûri Şeydâ Bey'in kaleme almış olduğu makaleler kendisinden sonrakiler için kaynak niteleği taşımıştır.
Özet (Çeviri)
The newspaper Ikdam published a great number of issues in the late period of Ottomans. The articles in the newspaper are about almost all kind of science including music. People who are interested in music had pursued this articles with attention. The articles about music had been pressed in various times and they were written with Ottoman alphabeth. In this study, we aimed to take the articles about music in Ikdam journal, transcribe the Ottoman characters to Latin alphabeth and write a review about them excluded the articles in the journal that has written by Rauf Yektâ. In this study, we take the articles from the library of TBMM by photografy. After, we transcribed the Ottoman letters to current Turkish letters. After prolog, in the second chapter we gave information about Ikdam journal and its authors, and in the third chapter we submitted the text of the articles that we transcribed and in the last chapter, we presented some evaluations and researches about the articles. The articles about music which has been published in Ikdam is crucial for the scientific area for musicology. Especially the articles which has written by Nuri Seyda is one of the main sources of music in history and is a resource for the following scholars.