Basamak teorileri açısından dini gelişim, inanç gelişimi ve eğitimi
According to stages theories religious development, faith development and his education
  1. Tez No: 208649
  2. Yazar: CEMİL OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YURDAGÜL MEHMEDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bir dini gelisim konusu olan inanç gelisimi, kendine has merkezi konumu dolayısıyla din egitiminde öncelikli bir yere sahiptir. Bu çalısmada basamak teorileri olarak adlandırılan temel gelisim teorileri merkeze alınarak, genel olarak dini gelisim ve özelde inanç gelisimi ele alınmıstır. nanç gelisiminde en önemli modellerden birisi olan James W. Fowler'ın nanç Gelisimi Basamakları Teorisi örnek olarak incelenmistir. Gelisimsel psikolojinin verileri ve dini gelisim psikolojisi arastırmalarında elde edilen bulgular nispetinde inanç gelisimi olgusu ele alınmıs ve yaslara göre inancın geçirdigi degisimler incelenmistir. Bu arastırmanın amacı, inanç gelisiminde etkili olan unsurları ve bu unsurların boyutlarını ortaya koymaktır. Arastırma iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, arastırmanın amaç ve önemiyle ilgili degerlendirmelerin yapıldıgı problem, amaç ve arastırmanın sorularına, arastırmanın sınırlılıklarına ve arastırmaya yönelik bilinmesi gerektigi düsünülen bazı kavramlara yer verilmistir. Aynı sekilde ana gelisim teorileri de ilk bölümde incelenmistir. kinci bölümde inanç gelisimi konusu irdelenmis, ayrıca, din egitimine önemli vurgular yapılmıstır. Son olarak Türkiye'de yapılan gelisimsel temelli çalısmalar tanıtılmıstır.
Özet (Çeviri)
Faith development, a religious development subject, for her central special to the herself location become to a preceding place at religion education. In this investigation, stages theories while taking offence the center while becoming the main development theories which are make become, private faith development to the hand has been take. James F. Fowler?s faith development model which becomes from the more important at Faith Development Models to be investigated exemplarily. Developmental psychology investigates their datum and religious development psychology sieves discovers a faith development fact at her proportion at the hand a forehead and the changes which the faith passed according to the ages. This study aims manifesting the factors which are effective in the faith development and pronouncing the power of these factors in general. The study includes two chapters. In the first chapter, the aim and the significance of the study are taken up together with the problems and some difficulties faced through the period of research. Some crucial concepts are also introduced in the first chapter. Main developmental theories are to be discussed in the first chapter likewise. In second chapter, faith development subject are investigated, furthermore, important accent are to be made to religious education. Finally, some important works that to be made with developmental basic in Turkey are presented.