Accounting for non-current tangibles under ifrss,and a case study on reporting of non-current tangibles
Maddi duran varlıkların ufrs'ye göre muhasebeleştirilmesi ve maddi duran varlıkların raporlanması hakkında bir olay çalışması
  1. Tez No: 208687
  2. Yazar: EMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECDET ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu yüksek lisans tezi Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'na göre maddi duran varlıkların muhasebeleştirilmesini incelemektedir. Emlak, tesis ve donanımlar, yatırım gayrimenkulleri ve satılmak üzere elde tutulan duran varlıklar, tezin kapsamını oluşturmaktadır. Bu varlık sınıfları için öngörülen muhasebe uygulamaları detaylı bir biçimde irdelenmiştir. Kısıtlı kullanımları ve özelleşmiş doğaları nedeniyle, biyolojik varlıklar, tezin kapsamının dışında tutulmuştur. Konuya ilişkin pratik uygulamaları temel alan bir olay çalışması hazırlanmıştır. Olay çalışması, çok çeşitli muhasebe uygulamalarına neden olan işlemlere ve olaylara sahip gerçek bir grup temel alınarak hazırlanmıştır. Bu gruba ilişkin, detaylı muhasebe işlemlerine ve açıklamalara olay çalışmasında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master?s thesis examines accounting for non-current tangibles under provisions of IFRSs. Property, plant and equipment, investment property and, non-current assets held for sale are included in the scope of the study. Accounting treatments prescribed for these asset categories are discussed in detail. Due to its specialised nature and its limited extent, biological asset are excluded from the scope of the thesis. A case study addressing the practical applications of the subject has been prepared. The case study is based on a real Group having wide range of transactions and events which give rise to various different accounting treatments. Detailed accounting treatments and disclosures of the Group are included in the case study.