Cari olmayan varlıklarla ilgili Türkiye finansal raporlama standartlarının tekdüzen hesap planı ile uyumluluğu
Compatibility of financial reporting standarts of Turkey related to non-current assets with chart of account
- Tez No: 228851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN KARABINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Küreselleşen dünya ekonomisinde, şirketlerin birbirleriyle rekabet edebilmeleri, ederken paydaşlarına karşı bilgilerini sunmaları gerekmektedir. Şirket ilgilileri; kolay ulaşılabilen, anlaşılabilir, tarafsız ve karşılaştırılabilir bilgiye ihtiyaç duymaktadırlar. Ve bu bağlamda dünyada şirketlerin karşılaştırılabilir raporlama yapabilmesi için uluslararası finansal raporlama standartları (UFRS) kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye de, gelişmiş ve gelişmekte olan piyasaların uyguladığı bu standartları kabul ederek ve Türkçe olarak yayımlayarak bu sistemdeki yerini almıştır. Ancak bu noktada Türkiye'deki mevcut kullanılan sistemle yeni uygulamalar arasında farklılıkların olduğu görülmekte ve bunların Türkiye'de kullanılan sisteme uyumluluğunun sağlanması gerekmektedir. Çalışmamızın amacı Türkiye'de kullanılan Tekdüzen Hesap Planının bu çerçevede uyumlaştırılmasının nasıl yapılabileceği ile ilgilidir.Bu araştırma sadece Cari Olmayan Varlıklarla ilgili standartları kapsamaktadır. Araştırma yapılırken yayımlanan standartlar mevcut mevzuat hükümleri ile ve kullanılan Tekdüzen hesap planı ile karşılaştırılarak standartların getirdiği yenilikler ile bu yenilikler ışığında mevcut Tekdüzen Hesap Planında yapılabilecek değişiklikler tespit edilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.Yapılan karşılaştırmalar neticesinde; Maddi Duran Varlıklar Grubunun işleyişinde, iştiraklerin yeni tanımı ile kullanılacak hesapların belirlenmesi, cari olmayan varlıkların değer düşüklüğünün muhasebeleştirilmesinde meydana gelen vergisel farklılıkların muhasebeleştirilmesinin hangi hesaplar vasıtası ile yapılacağı, maddi olmayan duran varlıkların tespitinin nasıl yapılması gerektiği, yeni kavram olarak standartlarla literatürümüze giren satış amaçlı elde tutulan duran varlıklar, durdurulan faaliyetler ve yatırım amaçlı elde tutulan gayrimenkullerle ilgili olarak yeni hesap grubu ve hesap önerileri tespit edilerek önerilerde bulunulmuştur.Çalışmamız neticesinde, yukarıda belirttiğimiz konularda ortaya çıkan farklılıkların Tekdüzen hesap planında belirttiğimiz değişikliklerin yapılması suretiyle giderilebileceği ve Cari Olmayan Varlıklarla ilgili olarak standartlarla bir uyum sağlanabileceği kanaatindeyiz. Bu suretle de çalışmamız, Cari Olmayan Varlıklarla ilgili standartların Türkiye'de uygulanırken hesap işleyişinde ve muhasebeleştirilmesinde kolaylık sağlayacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
In globalized world economy, while companies compete against each other, they need to present information to their shareholders. Company officials need easily accessible, understandable, impartial and comparable details. In this context, international financial reporting standards (IFRS) started to be used to enable companies make comparable reporting. Turkey, also, adopted such standards implemented by developed and developing markets and publishing in Turkish took its place in the system. However, at this point it is observed that there are some differences between the system currently used in Turkey and new applications and compatibility of the same to the system used in Turkey must be ensured. The purpose of our study concerns how to harmonize the Uniform Accounting Plan used in Turkey.This study only covers standards related to Non-current Assets. While performing research, published standards were compared to current legislation provisions and Uniform account plan used, novelties brought by standards and under the light of such novelties, changes that could be made at current Uniform account plan were determined and suggestions were made.As a result of comparisons made, during operation of tangible fixed assets group, determination of accounts to be used with new description of subsidiaries, the accounts to be used for accounting for taxational differences occurring at accounting for impairment of noncurrent assets, how to determine intangible fixed assets, Assets Hold in Hand for Sales Purposes which entered into our literature with standards as a new concept, new account group and account suggestions regarding stopped activities and Investment property were determined at suggestions made.As a result of our study, we are of the opinion that differences arising at subjects specified above could be eliminated by making changes specified by us at Uniform account plan and harmonization could be obtained with standards regarding Non-current Assets. Therefore we are of the opinion that our study would cause facility in account functioning and accounting for while standards related to Non-current Assets are implemented in Turkey.