Sosyal siortalarda asgari işçilik uygulaması
Minimum employee status in social insurance
- Tez No: 208699
- Danışmanlar: PROF. MÜJDAT ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Asgari isçilik, yapılan ise göre, Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirilmesi gereken sigortalı sayısı, çalısma süresi veya prime esas kazançların altında beyanda bulunulması nedeniyle, sigorta müfettislerinin o isin niteligi, kullanılan teknoloji, emsal isyerlerinin prim matrahı, ilgili kamu kurum ve kuruluslarının görüsü ve benzeri kıstaslardan yararlanarak, geriye dogru, sigortalılarla iliskilendirmeksizin, sadece isverene yönelik re'sen prim tahakkuk ettirilmesine iliskin islemlerin bütünüdür Asgari isçilik uygulaması, isverenlerin ödeyecekleri isçiliklerin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından önceden hesaplanabilirligi varsayımına dayanmaktadır. Bildirilen isçiliklerin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kontrol edilmesi ile çalıstırılan isçilerin sigorta tescillerinin yapılarak primlerinin ödenmesinde isverenlere; prim tutarlarının hesaplanabilecegini, bu tutarların er ya da geç ödenmek zorunda kalınacagını, ödenmesinin yasal zorunluluk oldugu bu tutarı en azından hiçbir cezaya maruz kalmadan çalıstırdıkları kisileri sigortalayarak ödemeyi tercih etmelerini düsündürerek psikolojik bir tazyikte bulunmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Minimum employee status is the collection of all operations regarding the number of insured workers which should be declared to the Social Security Office, insurence inpectors? inspections about the quality of the work, the technosogy used, the Premium value of similar establishments, the views of related state offices and alike standarts, and their decision on the burden of premiums of the employer without associating it with insured workers. Minimum employee application relies on the assumption that the payments which employers pay can be calculated beforehand. By inspecting declared labor costs by Social Security Office, it?s aimed to make a psychological pressure to make them think that by registering workers insurance, when paying premiums, premium totals can be summed up and these totals must be paid sooner or later as it is a legal obligation to pay it and they should prefer to pay it by insuring their employees before being subjected to any kind of punishment.