Sosyal güvenlik sistemimizde iş kazası ve meslek hastalığı sigortası
Work accidents and occupational diseases insurance in our social security system
- Tez No: 208698
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ RIZA OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Law, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
nsanllarrıın karrsııllasttııkllarrıı rriiske karrsıı korrunma hiissii iinsanllıık ttarriihii iille basllamıısttıırr.. Sosyall güvenlliik ttarriihiin herr dönemiinde önemiinii korrumus ve sanayiillesmeniin basllamasıı iille moderrn sosyall güvenlliik siisttemiiniin ttemellllerrii attııllmıısttıırr.. Sanayiillesmeniin ettkiisiiylle iis kazasıı siigorrttasıı sosyall güvenlliik iihttiiyacıınıın en ttemell unsurru ollmustturr.. Sanayii ve ürrettiim olldugu sürrece iis kazasıı ve mesllek hasttallııgıı iihttiimallii herr zaman mevcutt ollacakttıırr.. s kazalarrıının azalltııllmasıı egiittim verriillerrek ve gerrekllii korruyucu arraçllarrıın eksiiksiiz ttemiin ediillmesiiylle sagllanabiilliirr.. Kaza ve hasttallııkllarr engellllenemediikllerriinde en azıından kaza ve hasttallıık sonrrasıı zarrarrllarrıın ttellaffii ediillmesii gerrekmekttediirr.. ?Sosyall Güvenlliik Siisttemiimiizde s Kazasıı ve Mesllek Hasttallııgıı Siigorrttasıı? konullu tteziimiizde;; üllkemiizde bu konuda uygullanmaktta ollan mevzuatt ve yasallasan ancak uygullamasıı errtellenen rrefforrm iile meydana gelecek yenii mevzuat iincellenmiisttiirr.. Tezimiiziin biirriincii böllümünde,, ?s Kazasıı? ve ?Meslek Hasttalııgıı? kavrramllarrıınıın 506 sayııllıı Yasadakii ttanıımıı yapııllıırrken ve gerrekllii kosullllarr anllattııllıırrken,, bagıımsıız çallıısanllarr ve kamu görrevlliillerrii iiçiin 5510 sayııllıı yasadakii iis kazasıı ve mesllek hasttallııgıı siigorrttası iincellenmiisttiirr.. kiincii böllümde,, iis kazasıı ve mesllek hasttallııgıına ugrranııllan durrumllarrda iisverrenllerriiniin sorrumllullukllarrıından yasanan ollayıı biilldiirrme yükümllüllügü ve bu siigorrtta ollayllarrıınıın sorrustturrullma sekiillllerrii anllattııllmakttadıırr.. Teziimiiziin üçüncü böllümünde,, iis kazasıı ve mesllek hasttallııgıında siigorrttallııya sagllanan yarrdıımllarr iille iis kazasıı ve mesllek hasttallııgıı sonucu veffatt eden siigorrttallıınıın hak sahiipllerriine yapııllan yarrdıım ve gelliirr ödemellerrii ayrrıınttııllıı biiçiimde anllattııllmıısttıırr.. Son böllümde iise,, iisverreniin ve üçüncü kiisiillerriin sosyall güvenlliik kurrumllarrıı karrsıısıındakii sorrumllullugu ttarrttıısııllmaktta,, son ollarrak iise sonuç ve önerriillerr iille tteziimiiz ttamamllanmakttadıırr..
Özet (Çeviri)
The protection emotion against possible risks for people has been begun with history of humanity. Social security is always important in the all parts of history and basis of modern social security has been established with the beganing of the industrilization. With the effects of industrilization, work accident has been became curicial component of social security necessity. Possibilities of work accident and occupational disaster always exists as long as begining of production and industry. Decreasing these possibilities can be succeded with the education and protection equipments . At least ,compansating for damages must be needed after accidents and disasters when accidents and disasters couldn?t been blocked. It is pointed with laws that is put into the practices at present and the new reform that is just became law but postponed to put into practices in our thesis of the work accidents and occupational disasters insurance in the social security systems. In the first chapter ,it is examinated not only explaining of work accident and occupational disaster concepts and conditions in the 506 law, but also work accident and occupational disaster insurance for free workers and goverment employers in the 5510 law. In the second chapter, it is explained that employer obligation of informing about work accident and occupational disasters and methods of inspection about this insurance events. In the third chapter, it is explained that is provided assistances for insured person and aids and repayments for the right owners because of work accident and occupational disasters results In the last chapter, it is argued that employer and third person responsibility for social security instutions so finally our thesis is also completed with results and suggestions.