The relationship between job satisfaction and organizational commitment
İş tatmini ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki
- Tez No: 208700
- Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ ARTAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
s dünyasındaki hızlı degisimler ısıgında günümüz sirketleri hayatta kalabilmek ve ilerlemek için yeteneklerini, kaynaklarını, strateji ve sistemlerini gelistirme yolunda yogun çaba harcamak zorundadırlar. Son yıllarda gerçeklesen teknolojik gelismeler, artan rekabet kosulları, küresellesme, egitim düzeyinin yükselmesi, isgören güvenligi ve beklentilerin artması insanları oldugu kadar örgütlerin de yasamlarını degistiren toplumsal faktörlerdir. Bu sartlar altında farklılık yaratmak için organizasyona baglı, verimli, motive olmus ve yaratıcı insan kaynagını saglamak önemli kaynaklardan biridir. Teknolojik fırsatların ve degisimin artmasıyla, organizasyonların is tatmini ve örgütsel baglılık konularına odaklanmaları bir gereklilik haline gelmistir. Bu çalısma, çalısanların is tatmini ve örgütsel baglılıkları arasındaki iliskiyi arastırmak amacıyla hazırlanmıstır. Arastırmada öne sürülen hipotezlerin sınanması için kesfedici arastırma yöntemi kullanılmıstır. Çalısmadaki hedef kitle kurumsal kaynak planlaması kullanıcılarıdır. Anketler, 3 ayrı firmada 60 denekten o1usan kurumsal kaynak planlaması kullanıcılarını içeren bir örneklem üzerinde uygulanmıstır. Bunlar, is tatmini ve örgütsel baglılık anketleridir.
Özet (Çeviri)
In view of a rapidly changing business environment, today's firms must devote greater efforts to enhance their capabilities, resources, strategies and systems for development and survival. In the recent years, technological improvement, increasing competitive requirements, globalization, increasing level of education, employee safety and growing expectations are the sociological changes that effect and change individuals life and as well as the companies life. One of the most important force multipliers to make a difference under these conditions is a loyal, productive, highly motivated and creative human resource. With increasing of technological advances and changes, there is need for organizations to address employee satisfaction and organizational commitment. This study is designed to investigate to understand the relationship between employee?s job satisfaction and organizational commitment. In order to test the proposed hypotheses, exploratory research method is used. Specifically, we focused on users of Enterprise Resource Planning. Survey data were collected from three different company 60 enterprise resource planning users by two different questionnaires; specifically job satisfaction survey and organizational commitment survey.