Ara dönem mali tablolarda uyulması gereken esaslar, uluslararası finansal raporlama standartları ve Türkiye uygulaması
The mandatory instructions in intervening period financial reports, international financial reporting standards and their application in Turkey
  1. Tez No: 208710
  2. Yazar: SEMRA ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Ara dönem mali tabloların düzenlenmesine iliskin, Vergi mevzuatı, Sermaye Piyasası Kurulu Mevzuatı, Bankacılık Mevzuatı ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'nda yasal düzenlemelere yer verilmistir. Geçici vergi uygulamasına iliskin yasal düzenlemeler 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun mükerrer 120. ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 32. maddelerine dayanmaktadır. Sermaye Piyasası Kurulu Mevzuatında ara dönem raporlamaya iliskin olarak, ?Sermaye Piyasasında Ara Mali Tablolara Iliskin Ilke ve Kurallar Hakkında Teblig? (Seri: XI, No:3) yayımlanmıstır. Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarında ise; 34 No'lu Ara Dönem Finansal Raporlama, bir ara dönem mali raporlarının asgari içerigini ve bir ara dönemlik tam ve özet mali tablolardaki tespit ve degerleme prensiplerini tanımlamaktadır. Ara dönem raporlarında; yıllık raporlarda basvurulan aynı ölçme, muhasebelestirme prensiplerine ve aynı muhasebe politikalarına basvurulmaktadır. Ancak ara dönemlerde dönemsellik ilkesi daha fazla önem kazanmakta, dönem sonu mal mevcutlarının tespitinde zaman ve maliyet göz önüne alınarak yıllık raporlama tarihlerinde yapılanlardan daha büyük çapta tahminler kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Related to the arrangement of financial reports in Intervening Period, it was included the legal arrangements of Financial Statements, Tax Legislation, Capital Market Board Legislation, Bank Legislation and International Financial Reporting Standards. Legal Arrangements which are related to provisional tax practices, are reiterated Nr 120 of Income Tax Act Nr 193, and Corporation Tax Law clause Nr 32. With Capital Market Board Legislation related to intervening period ?About the Services which are the Related Principles and Policies with Intervening Financial Reports on the Capital Market? (Serial: XI, Nr: 3) was published. However, International Financial Reporting Standards illustrates on intervening financial reports Nr: 34 the minimum content of an intervening period financial reports and detections of financial reports which are in brief and evaluation principles. In intervening period reports; the same evaluation techniques are used in the accounting principles and accounting policies. However, during the intervening periods matching principles become more important and taking the stocks at the end of the year with considering interval and cost, grater amount of forcasts are used than it was done on annual reporting date.