Arşiv vesikaları ışığında ilk vehhâbi devleti
The first wahhabi state according to archive documents
- Tez No: 208711
- Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Biyografi, Tarih, Archive, Biography, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu arastırmanın amacı, Osmanlı devlet arsivi vesikaları ısıgında, Arap yarımadasında ortaya çıkan ilk Vehhabi devletinin olusumu, gelisimi, çözülüsü ve dagılısıyla ilgili bilgilerin gün yüzüne çıkarılmasını saglamaktır. Bu çalısma, Vehhabiligin ve Vehhabi devletinin kurucusu olan Muhammed bin Abdilvehhab'ın hayatı ve fikirleri hakkındaki bilgileri de içermektedir. Çalısmada aynı zamanda Vehhabi hareketinin ortaya çıktıgı bölgenin siyasi, sosyal ve ekonomik durumu hakkında da bilgi verilmistir. Çalısmada, Osmanlı devletinin, Vehhabiligin siyasi boyut kazanmasıyla birlikte Arap yarımadasında hızla yayılması üzerine Vehhabi hareketine karsı tutumuna da deginilmektedir. Bunlara ek olarak, Mısır valisi Mehmet Ali Pasanın, ilk Vehhabi devletinin yıkılısındaki rolü ile O'nun, Vehhabi hareketini önlemek üzere giristigi politik ve askeri faaliyetlere de deginilmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to bring to light the formation of the first Wahhabi state in the Arab peninsula, its rise, decline and fall according to the Ottoman archive documents. This study examines the life and ideas of the Muhammed ibn Abdul-Wahhab who is the founder of the wahhabism and the Wahhabi state. It is also stated the social political and economic condition of the region where the Wahhabi movement came out. In the study, it is mentioned the attitude of the Ottoman State to the Wahhabis when the movement achieved political status expanding rapidly in the Arab peninsula. Additionally, it is also mentioned the role of the Mehmet Ali Pasha, the governor of the Egypt, in the fall of the first Wahhabi state, his political and military activities to prevent the expansion of the Wahhabi movement.