Neoliberal politikaların işsizlik sorunsalı ve çözüm stratejileri
Unemployment problematic of neoliberal policies and solution strategies
- Tez No: 208726
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZGÜR MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Kapitalist sistem sermaye birikiminin temellerini artık deger üzerinden gerçeklestirmektedir. sgücü kapitalist için ne denli sermaye üretirse, emek verimliligi ne kadar yükselirse issizlik o kadar büyük olacaktır. Dolayısıyla issizlik kapitalist sistemin kendi iç yasalarının bir ürünü olarak karsımıza çıkmaktadır. Gerek sanayilesmenin baslangıcında, gerek günümüzde issizlik kapitalist sistemin varlık kosullarından, sermaye birikim sürecinin araçlarından birisi olmustur. Sistemin yasadıgı her dönüsüm sürecinde yeniden yapılanma kosulları degisse de issizlik, bu özelligini korumustur. Bu çalısmada kapitalist sistem içerisinde issizligin üstlenmis oldugu fonksiyon irdelenerek, özelikle neoliberal süreçteki konumu ele alınmıstır. Bu dogrultuda özellikle 1980 sonrası issizlik ve issizlige karsı gelistirilen stratejiler incelenmistir. Çalısmada issizligin sistem için üstlenmis oldugu fonksiyonun ne oldugu, issizligin mevcut politikalar ile giderilmesinin mümkün olup olmadıgı ve uygulanan politikaların sonuçlarının emek piyasalarına nasıl yansıdıgı sorularına cevap aranmıstır. Ortaya çıkan sonuç sistemin kendi öz yapısının bir ürünü olan issizligin gene uygulanan neoliberal politikalar ile giderilmesinin mümkün olmadıgıdır. Bunun yanında önerilen politikaların çerçevesine bakıldıgında sermayenin politikaları nasıl yönlendirebildigi görülmüs, politikalar sonucunda emek piyasalarında kuralsızlastırmaların arttıgına dikkat çekilmistir.
Özet (Çeviri)
Capitalist system is based on the capital accumulation rooted from the surplus value. Increasing labor efficiency and accordingly increasing capital accumulation will augment unemployment. In other words, unemployment appears as a consequence of capitalist system?s internal laws. Both in the beginning of the industrialization and at the present day, unemployment is one basis of existence of capitalism and one of the mediums of capital accumulation process. Although reconstruction conditions change, in every period of time of transformation of the system, unemployment phenomenon remains. In this thesis, it is investigated the function of unemployment in the capitalist system, especially during neoliberal area. Accordingly, unemployment after the 1980 and strategies developed against the fact is highlighted. During the work, it is sought the function of unemployment in the system, the possibility of its abrogation, and effects of applied policies on the labor market. It is reached to a result that it is not possible to remove the unemployment rooted from system?s own conflicts via neoliberal policies. In addition, the capitalist class? intervention to applied policies and labor market?s inclination towards a more irregular area consist main points of this work.