Çok seçenekli nitel bağımlı değişkenli panel veri modelleri ve mevduat bankaları üzerine bir uygulama
Panel data models with multinominal qualitative dependent and an application on commercial banks
  1. Tez No: 208732
  2. Yazar: TURGUT ÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN GÜRİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ekonomik iliskilerin modellenmesi amacıyla kullanılan ekonometrik denklemlerde kullanılan verilerin panel veri özelliginde olması, hem zamana hem de birimlere baglı olarak degisimlerin incelenmesini mümkün kılmaktadır. Ekonometrik modellerde degisimi incelenen bagımlı degiskenin kesikli degerler aldıgı dogrusal olmayan modellerin tahmini ise degisimin olasılık degerlerinin tahmininin eldesini saglamaktadır. Söz konusu nitel bagımlı degiskenin kategorize edilmesi ile elde edilecek seçeneklerin sayısı iki veya daha fazla olabilmektedir. Nitel bagımlı degiskenlerin seçenek sayısının ikiden fazla olması kategorizasyona bir zenginlik katmaktadır. Panel veri modellerinin çok seçenekli nitel bagımlı degiskenlerle kullanımı hem zaman hem de birim bazında olasılıkların tahminini saglamaktadır. Türk bankacılık sistemine kayıtlı mevduat bankalarına ait panel veriler ve söz konusu bankalara ait ikiden fazla seçenekli nitel özellikler modellendiginde banka davranıslarına iliskin anlamlı geçis olasılıklarının eldesi mümkün olmaktadır. Çok seçenekli nitel bagımlı degiskenli panel modelleri hem zaman hem de birim bazında finansal oranlara baglı olarak banka davranısları geçis olasılıkları yanında degiskenlerin ne kadar etkili olacagını da belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
The panel data aspect of the data used at economnetric equations in order to model the economic relations enables to examine the changes which are conditional both on time and between-groups. The assumption of nonlineer models where dependent variable takes discreet values when examining its change at econometric models allow to obtain the assumption of probability values of change. The number of alternatives obtained by catagorizing this qualitative dependent variable can be two or more than two. The number of alternatives of qualitative dependent variables being more than two enriches the catagorization. The usage of panel data models with multinomial qualitative dependent variables enable the assumption of probabilities on the basis of both time and between-groups. When the panel data regarding the commercial banks registered in Turkish banking system and the qualitative specifications with more than two alternatives of these banks are modelled, it is possible to obtain significant transition probabilities regarding bank behaviours. Panel data models with multinominal qualitative dependent determine not only the transition probabilities of bank behaviours conditional on financial rates on the basis of both time and between-groups but also how explanatory the variables are.