The effect of trust in supervisor on job attitudes: The role of communication and power styles
Yöneticiye güvenin iş tutumlarına etkisinde iletişim ve güç tarzlarının rolü
  1. Tez No: 208731
  2. Yazar: BÜLENT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TEVRÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu arastırmanın amacı yöneticiye güvenin öncellerinden birinin yöneticinin iletisim tarzları olup olmadıgını incelemektir. Bununla beraber yöneticiye güvenin, yöneticinin iletisim tarzlarıyla çalısanların ise iliskin tutumları arasında bir ara degisken olarak etkili olup olmadıgı da arastırılmıstır. Arastırma da ayrıca yöneticinin iletisim tarzıyla güç tarzlarının etkilesiminin yöneticiye güveni manidar bir sekilde açıklayacagı ileri sürülmüstür. Yöneticiye güvenin, çalısanın is doyumu örgüte baglılık, kuruma güven ve isden ayrılma niyeti gibi is tutumları olarak adlandırabilecegimiz degiskenleri açıklamaya katkısının olacagı savunulmaktadır. Ayrıca, yöneticinin güç tarzlarının da is tutumlarını etkileyip etkilemedigi de incelenmistir. Ek olarak kadın ve erkek çalısanlar arasında is tutumları bakımından manidar bir fark olup olmadıgı da arastırılmıstır. Bu iddiaları dogrulamak üzere Istanbul'daki ulusal bir basın kurulusunda, Adapazarı'ndaki bir otomobil fabrikasında ve Ankara'daki ulusal bir insaat firmasında çalısanlara anket dagıtmak suretiyle toplam 240 kisiden veri toplanmıstır. Veriler SPSS 13 programi kullanılarak analiz edilmistir. Analiz sonuçlarına göre iletisim tarzının yöneticiye güveni manidar olarak açıklayan bir degisken oldugu bulunmustur. Ayrıca, iletisim tarzı ile is tutumları arasındaki iliskide yöneticiye güvenin tam bir ara degisken oldugu bulunmustur. Yöneticinin iletisim tarzıyla güç tarzlarının güveni açıklamaktadır. Fakat arastırmada bu degiskenlerin etkilesiminin güveni açıklayacagı yönündeki hipotezler dogrulanmamıstır. Bulgular is tutumları bakımından cinsiyetler arası bir fark oldugunu göstermistir. Buna göre, kadınların isden ayrılma niyetinin erkeklerden daha yüksek oldugu bulunmustur. Paralel olarak erkeklerin de is doyumu düzeylerinin kadınlarınkinden yüksek oldugu bulunmustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of perceived communication style on trust in supervisor. In addition, it is hypothesized that the effect of communication style on job attitudes will be lower than the effect of trust in supervisor on job attitudes when the variable trust in supervisor intervenes. Moreover, whether or not power styles of the superior have a moderating effect on the relationship between communcation style and trust is analyzed. It is also hypothesized that trust in supervisor will significantly predict the job attitudes such as job satisfaction, organizational commitment, organizational trust and turnover intention. Furthermore, the effect of manager?s power style on job attitudes is also examined. In addition, the gender difference in terms of job attitudes is investigated. The sample was drawn from three different work places. A national press company from Istanbul , a national construction from Ankara and an automobile factory from Adapazarı. The questionnaire was administered to a total of 240 employees. As hypothesized, the manager?s perceived communication style was found to be a significant predictor of trust in supervisor. As predicted trust in supervisor was found to be an intervening variable in the relationship between communication style and job attitudes. The hypotheses about the moderating role of power styles on trust in supervisor were not confirmed. In addition, it was found that women significantly have higher levels of turnover intention than men, and men have significantly higher levels of job satisfaction than women. Results are discussed on the basis of a summarized research model