Vergi idaresinin yükümlüyü denetim yolları
The taxpayer inspection methods of tax office
- Tez No: 208771
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLLUR SERAP YALTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Ekonomik faaliyette bulunan herkesin günün birinde denetlenme ihtimali, mükellefleri dogru beyanda bulunmaya zorladıgı gibi; denetim, vergi kaçırma, vergiden kaçınma ve kayıt dısılıgın azaltılmasında etkili bir araç olmustur. Vergi denetiminin bu etkinligi, vergisel islemler, olay ve durumların tespitine, dogrudan ve eylemli bir sekilde yönelmesinden kaynaklanmıstır. Vergi denetiminin bu özelligi, vergi yükümlüsünün birey olarak sahip oldugu hak ve özgürlüklerine Devletin müdahalesi sonucunu dogurmustur. Ortaya çıkan bu sonuç, müdahalenin sınırıyla birlikte, hak ve özgürlügün kapsamı ve sınırı meselesini ortaya çıkarmıstır. Sorunun bir tarafında vergilendirme yetkisine sahip demokratik hukuk devleti, diger yanda vergi ödevi olan hak ve özgürlüklere sahip bireyler (vergi yükümlüsü) varken; Devlet ile bireyin menfaatlerinin çatıstıgı bu durum, her iki taraf açısından uyulması gereken hukuk kurallarını belirlemenin yanında, bazı sorunlar gündeme getirmistir. Bu çalısma da, vergi yükümlüsünün denetiminde ve buna baglı olarak vergi idaresince yapılacak islemlerde, uyulması gereken hukuk kuralları ve ortaya çıkan sorunlar tespit edilmeye çalısılmıstır. Yukarıda belirtilen amaca ulasmak için; Çalısmanın lk Bölümü; Tarihçe ve Çesitli Hukuk Sistemlerine Toplu Bakıs baslıgını tasımakta olup, bu bölümde vergi denetiminin Türk Hukukunda ve Dünyada tarihçesi, Avrupa Toplulugu Ülkeleri, Amerikan hukuku gibi çesitli hukuk sistemlerinde yükümlünün denetimi incelenmistir. kinci Bölüm; vergi idaresinin yükümlüyü denetiminin hukuki çerçevesi baslıgı altında; vergi idaresinin yükümlüyü denetiminin dayanak ve sınırları, Anayasa, yasalar ve Avrupa nsan Hakları Sözlesmesi baglamında incelenmistir. Üçüncü Bölümde; vergi denetiminde idari yapı baslıgı aklında vergi idaresi örgütünün denetim yapısı ve vergi denetimi yapmaya yetkili denetçiler incelenmistir. Dördüncü ve Besinci Bölümde; vergi idaresinin yükümlüyü denetim araçları olan; yoklama, inceleme, arama ve bilgi toplama incelenirken; yoklama ve bilgi toplama ?arastırmaya yönelik vergi denetim araçları? baslıgı altında Dördüncü Bölümde, inceleme ve arama ise ?incelemeye yönelik vergi denetim araçları? baslıgı altında Besinci Bölümde incelenmistir. Denetim araçları incelenirken, temel hak ve özgürlüklere müdahale sonucu doguran denetimler sırasında ve sonrasında ortaya çıkan sorunlara, Avrupa nsan Hakları Sözlesmesi, Anayasa ve kanunlarla, AHM ve yüksek mahkeme kararları ısıgında deginilmistir. Sonuç olarak; vergi denetiminin bir tür adli kolluk faaliyeti oldugundan hareketle, denetim sürecinde ve buna baglı olarak yapılan islemlerde kisi hak ve özgürlüklerine müdahale sınırının asılmaması, VUK'nda vergi denetim araçlarının Anayasa, AHS, CMK hükümlerine uygun olarak yeniden yazılması ve ?mükellef hakları?na da ayrıntılı olarak yasada yer verilmesi gerektigi sonucuna ulasılmıstır
Özet (Çeviri)
That inspection encourges, every individua,l who is in a economical action, to declare the truth and besides it is an effective factor to decrease tax smuggling, tax negligence and out of record actions. Tax inspection is effective because it is concerned directly or indirectly on tax processes, events and positions. That charesteristics of tax inspection brings the interference of the government on the individual rights and liberty of the taxpayer. That resulted the problem about the limit and content of the interference and the limit of individual rights and liberty. Hence, at one side the tax authorised democtratic legal government and on the other side the individual right and liberty owner taxpayers, that situation which the benefits of both sides opposited, brings the obligation to clear the legal regulations to solve the opposition and caused some problems as well. The problems on the inspection of tax payers and those processes of tax offices during inspection and the regulations to be obeyed are tried to be explained by that study. To fulfil the aims mentioned above : At the first chapter of the study, titled History and General View on Various Law Systems, the history of tax inspection at Turkish and global Laws, the tax inspection at EU countries and American Law is explained. At Second Chapter, titled The Legal Limits of Tax Offices? Inspection on Taxpayers, the limits and base of tax inspection according to constitutional law, laws, Europan Human Rights Contract is explained. At Third Chapter, titled the administative structure of tax inspection, the inspection structure and authorised tax-inspectors are explained. At Fourth and Fifth Chapters, the inspection methods examination, detection, legalsearch and information obtaining is examined. Examination and information obtaining is explained at fourth chapter titled the explorative methods. Detection and Legal Search is explained at fifth chapter titled detective Inspection methods. While explaining the inspection methods, the basic problems which causes interference on basic rights and liberties during and after tax inspection is also mentioned on Europan Human Rights Contract, Constitutional Law, Laws and Supreme Courts? Judgement basis. It is concluded that, as to consider the tax inspection as a judicial police action, to avoid the interference on individual rights and liberty during inspection and related actions, the inspection methods at ?Tax Procedure Code? should be reviewed according to Constitutional Law, Europan Human Rights Contract and Penal Procedure Code and the taxpayer rights must be detailed