İbn Sina'nın ruh ile ilgili kasidesi ve yorumları
Ibn Sina's Qaside on the soul and its commentaries
- Tez No: 208802
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KARLIĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İbn Sînâ'nın sembolik eserleri arasında yer alan Ruh Kasidesi, filozofun ruh düşüncesini yansıtması açısından önem arz etmektedir. Filozofun teorik eserlerindeki ruh düşüncesi de sisteminin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Çalışmada İbn Sînâ'nın söz konusu kasidedeki ruh düşüncesiyle teorik eserlerindeki ruh düşünceleri karşılaştırılmaktadır. Buna göre; saflığı ve sadeliği temsil eden ve güvercin olarak nitelendirilen insan ruhunun yücelerden aşağıya inip bedenle buluşması, başlangıçta bedene alışamayıp, geldiği âleme özlem duyması sonraları ise ülfet ettiği bedenden ayrılmasının kendisi için hayli zor olması, son olarak da geldiği âleme tekrar dönmesi kasidenin temel vurgusudur. Filozof, eserlerinde genellikle ruhun bedenle birlikte olduğunu ispata çalışmaktadır. Buna mukabil kasidedeki ruh anlayışı bedenden önce ruhun varlığı olduğu izlenimini uyandırmaktadır. Bu noktada filozofun sudûr nazariyesi ve akıllar teorisi konuya açıklık getirmektedir. Ona göre, ruhun ulvî âlemden süflî âleme inmesi, akıllar âleminin bir parçası olan ruhun, bedenle birleşmesine işaret etmektedir. Nefsin beden çölüne düşmesi filozofun nazarında nefsin bedene göre konumunu açıklar niteliktedir. İnsan, Faal Akıl'la ittisal kurduğu nispette bedenî bağlardan kendisini kurtarır ve asıl gayesi olan ulvî âleme ulaşmak için çabalar. Çalışmanın son bölümünde ruh kasidesinin tahkiki yapılmıştır. Tahkik çalışmasında ulaşılan ve en eski yazma olduğu düşünülen Millet Kütüphanesi Ali Emirî koleksiyonu 4342 numarada kayıtlı yazma esas alınmıştır. Seçilen on nüshadaki farklılıklar tahkik çalışmasında belirtilmiştir. Çalışmanın neticesinde Ruh Kasidesi'nin İbn Sînâ'ya ait olduğu ve filozofun kasidesi ile teorik düşünceler arasında herhangi bir tenakuzun olmadığı kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The qasida of soul is one of the symbolic works of Ibn Sina. It is important as it reflects the author?s thoughts on soul. The understanding of spirit by the philosopher as it is described in his theoretical works constitutes another important part of his philosophical system. This thesis compares the understanding of spirit as it is reflected in the Qasida with the one conceptualized in his theoretical Works. In the Qasida the human soul is symbolized by the pigeon which is the symbol of purity. It descends from the superior worlds to the inferior and unites with the body. The philosopher in his theoretical works tries to prove that the soul cohabitates with the body. In contrast, his qasida implies that the soul precedes the body in its existence. This is where the theory of derivation (südur) and intellects help to clarify the problematique. According to him, the descend of the soul from the superior to the inferior worlds points to the unification of the soul, which is a part of the world of intellects, with the body. The last section of this thesis analyzes the qasida of the soul. The analysis takes the manuscript registered in Millet Kütüphanesi, Ali Emiri Collection 4342 as the referential manuscript since the one is considered to be the oldest manuscript available. The differences between the ten different copies are also indicated in the same section. In conclusion, this thesis defends the view that The Qasida of the Soul is indeed a work of bn Sina and there are no contradictions between the ideas presented in the Qasida and his other theoretical approaches concerning the soul