Leasing yöntemiyle işletme finansmanı
Financing enterprise by leasing method
- Tez No: 208803
- Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünyada yasanan küresellesme hareketleri; piyasalarda, serbestlesme etkisiyleberaber, yogun bir rekabet ortamının dogmasına neden olmustur. Rekabetin dogalsonucu olarak; isletmeler, finansman kaynaklarında daha uygun araçlara yönelmeyebaslamıslardır. Bu nedenle, leasing yoluyla fonlama, girisimciler için orta ve uzunvadeli kaynak temininde, vazgeçilmez finansman olanaklarından biri haline gelmistir.Leasing islemlerinin yaklasık 50 yıllık bir geçmisinin olmasına ragmen; AmerikaBirlesik Devletleri'nde dogan bu yöntem, hemen hemen bütün dünyada uygulama alanıbulmustur. Arastırmanın temelinde; gelismis ülkelerdeki leasing sektörü ve buna iliskindüzenlemeler ele alınarak, Türkiye'deki leasing sektörü'nün durumu incelemeye konuolmustur. Kiralama islemlerini daha anlasılır kılmak için, leasing sirketlerininorganizasyon yapısı ve leasing'in isleyisi çalısmaya dahil edilmistir. Gelismis ülkeler ileülkemizdeki uygulamalar kıyaslandıgında; Türkiye'de, Finansal Kiralama Kanunu'nunçıkarıldıgı 1985'ten bu yana; önemli gelismeler yasanmıstır. Özellikle, son dönemdeyapılan düzenlemeler ile birlikte; leasing islemlerinin artık, ?Ekonomik Mülkiyet?esasına dayanması ve ayrıca, leasing islemlerine yönelik denetleme ve düzenlemeyetkisinin, 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren Hazine'den, Bankacılık Düzenleme veDenetleme Kurumu'na geçmesi, sektörü büyüten gelismeler arasındadır. Bütündüzenlemelerin yanında; sektörün yaklasık 20 yıllık bir geçmisinin olması ve islemlerinçogunlugunun, ?Basit Finansal Leasing? seklinde gerçeklesmesi, ülkemizde yeterlipotansiyelin saglanamadıgını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Movements toward globalization that are being experienced in the world,together with actions toward deregulation, have caused an intensive environment ofcompetition to originate. The inherent result of competition, enterprises, have begun tolearn toward more suitable methods regarding their financial sources. For this reason,financing via the leasing method has given rise to incredible financing possibilities forentrepreneurs to provide middle and long term sources. Although leasing transactionsonly began about fifty years ago, this method born in the United States of America isbeing practiced in areas all over the world. At the basis of research, through leasingsector and regulation of developed countries is investigated, the condition of the leasingsector in Turkey is surveyed. To present in a more understandable way the hiringtransactions, structure of the leasing organization and process of the leasing areincluded. When our country is compared with developed countries, the importantdevelopments have been experienced since the Financial Hiring Act took effect in 1985.Specially, via regulations made in recent days, are improvements to expand the sector inthe future, leasing transactions are suitable for ?Economic Ownership?, in addition,inspection and regulation authorities related to leasing transactions were transfered fromthe Treasury to Banking Regulation and Supervision Agency on the first of January2006. In spite of all the regulations, the sector has a past of about twenty years withmost transactions done as ?Simple Financial Leasing? which show that our country hasnot obtained its full potential.