Sosyal sorumluluk uygulamalarının marka imajına etkisi (petrol işletmelerinde uygulamalı araştırma)
The effect of social responsibilty practises on brand image (Field research on petroleum companies)
  1. Tez No: 208843
  2. Yazar: FATMA GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BALTA PELTEKO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bugün markaların toplumda üstlendikleri rolün öneminin anlasılması,birbirinden rekabetçi anlamda farklı algılanması, toplumun markaların toplumsalfayda dogrultusunda ne yapabileceklerini sorgulamaya baslamaları, markalarıbazı degisimlere öncülük etmeye zorlamıstır.Toplumuna yatırım yapmayan, müsteri ve tüketicilerinin rasyonel,duygusal ve manevi beklentilerine cevap vermeyen markaların yasamlarınısürdürmeleri mümkün degildir. Bu noktada, markaların, toplumun ve tüketicileringüven ve destegini kazanmaları, toplumdan alıp götürdüklerini yerine getirmelerionlara olumlu bir itibar kazandıracaktır. Markaların ticari bir güç, rekabetteavantaj ve kısacası olumlu bir imaj elde edebilmeleri için üzerinde durmalarıgereken en önemli iletisim stratejilerinden biri de sosyal sorumlulukuygulamalarıdır.Sosyal sorumluluk bilincine sahip olan markaların ürünleri daha çok tercihedildigi, toplumda daha çok saygı gördügü, hizmetlerinin satın alındıgı, verdigimesajların daha kolay algılandıgı ve benimsendigi bilinmektedir. Bu baglamda,markalar kar elde etmelerinin ve varlıklarını sürdürmelerinin yanı sıra, toplumunyasam standardını yükseltmek ve genel refahını korumak, toplumsal sorunlaraçözüm üretmek, toplumdaki müsteri ve tüketicilerinin beklentilerine uygun faaliyetgöstermek zorundadırlar.Bu çerçevede, Türkiye'deki petrol isletmelerinin sosyal sorumluluklarınıyerine getirmelerinin tüketiciler tarafından algılanıs sekli ve marka imajı ile iliskiliolup-olmadıgı, bu isletmelerin topluma, tüketiciye, çevreye, saglıga, egitime,ekonomik gelisime, sportif, kültürel ve sosyal nitelikli etkinliklere karsı sorumlu biryaklasım benimsemesinin marka imajına etkisi uygulamalı bir arastırma ile ortayakonulmustur.
Özet (Çeviri)
In our age, importance of social role of brands is perceived and societyhas started questioning brands and their probable positive role for social interest.All this process made brands pioneers for some social developments.Brands, which don?t invest society and don?t answer to rational, emotionaland moral expectations and needs of their clients and customers, can?t live long.At this point, brands can gain positive reputation by gaining trust and support ofsociety and customers as well as giving back to the society that took from it. Oneof the important communication strategies for brands is social responsibilitycampaigns, in doing so; brands gain commercial power and competitiveadvantage and positive image.It is known that, the products of brands which give importance to socialresponsibility are more preferable and respected in society; messages given bythese brands are easily understood by society. In this content, it can be said that,brands not only should have profit, but also should increase living standards ofsociety and protect its welfare, and should act according to customers? andclients? expectations and needs.This study was done in some petroleum companies of Turkey and aimedto investigate their social responsibility activities, and try to answer this questions;how this activities are percepted by society, is there a relation between theirbrand image and the effect of their social responsibility campaigns, if thiscompanies get any positive influence for their brands by social campaigns thatsupport society, customer, environment, health, education, economic growth,sports, cultural and social activities. All this answers are products of a fieldresearch.