İnsan kaynakları yönetiminde dış kaynaklardan yararlanma ve kurumların beklentileri
Outsourcing in human resources management and expectations of organizations
  1. Tez No: 208862
  2. Yazar: SELMA KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Son yılların en önemli fikir ve yönetim uygulamalarından biri olarak kabul edilen dıskaynaklardan yararlanma (outsourcing), örgütlerin temel yeteneklerine odaklanmalarına vediger faaliyetlerini ise bu konuda uzmanlasmıs örgüt dısı isletmelerden saglamalarına imkanveren bir yeniden yapılanma modeli ve yönetim felsefesidir.Her sektörde ve her büyüklükteki isletmede uygulanabilen dıs kaynak kullanımınınavantaj ve dezavantajları hakkında çesitli görüsler bulunmakla birlikte, özellikle insankaynakları fonksiyonlarında dıs kaynak kullanımında dünyada ve Türkiye'de büyük bir egilimoldugu gerçektir. Artarak devam edecegi tahmin edilen bu yönetim stratejisi ile ilgili olarakörgütlerin bilinçli olmaları, isletme içi ve dısındaki faktörleri iyi analiz etmeleri ve sürecidogru uygulamaları gerekmektedir.Çalısmada, insan kaynakları alanında hizmet veren danısmanlık firmaları ilemüsterilerine anket uygulanarak, dıs kaynak kullanımı iliskisinin tarafları olarak birbirleri ile,dıs kaynaklardan yararlanma süreci ile ve dıs kaynak kullanımının gelecegi ile ilgilibeklentileri incelenmistir. Outsourcing uygulamasının basarısı ve getirecegi memnuniyetdüzeyi, bu beklentilerin net olarak tanımlanmasıyla ve tarafların karsılıklı olarak birbirlerininbeklentilerini anlayıp karsılamaya çalısmasıyla dogrudan iliskilidir
Özet (Çeviri)
Outsourcing is the one of the important idea of management in recent years. It is amodel and philosophy of management which helps the organizations to refocus corecompetency, and alienate other fonctions to vendors.Outsourcing is used in every sector and irrespective of firm size. However there are alot of ideas about advantages and disadvantages of outsourcing, in fact there are findings thatshow outsourcing trend especially in human resources management in Turkey as in the world.Approximations show an increase so organizations should be conscious, should analyzeinternal and external factors and apply the process properly.In this study, a survey is conducted with vendors in human resources (16 company)and their client firms(18 company) which are concerned parties of outsourcing relationship.The expectations from each other, expectations from outsourcing and expectations in futureare analyzed. Success and satisfaction of outsourcing process is linked to define and meetthese expectations.