Iso 9000:2000 kalite yönetim ve haccp sistemleri entegrasyonu ve işletmelere sağladığı iyileştirmelerin incelenmesi üzerine bir araştırma
The integration of iso 9000:2000 quality management and haccp systems and a study on analyzing improvements achieved by integration
  1. Tez No: 208863
  2. Yazar: BAŞAK MÖRÖYDOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Günümüzde gıdalardan en büyük beklenti ?güvenli? olmasıdır. Bu sebeple de?gıda sektöründe kalite? deyince ISO 9000:2000 Kalite Yönetim Sistemi yeterlikalmamaktadır. Kritik Kontrol Noktaları Tehlike Analizi (HACCP); gıda güvenliği ileilgili problemlerin önlenmesini amaçlayan ve gıda kaynaklı hastalıkların kontrolünde,uluslararası otoriteler tarafından en etkili yöntem olarak kabul edilen bir kontrolsistemidir. Bu iki sistemin entegre olarak kurulması, sektördeki firmaların hem kaliteyihem de gıda güvenliğini bir arada elde etmelerini sağlayacaktır.Bu araştırmadaki amaç; ISO 9000:2000 Kalite Yönetim ve HACCPsistemlerinin entegre olarak kurulmasını incelemektir. Bu sebeple; bu sistemleri kurupyürütmekte olan 8 işletme ile derinlemesine mülakat yapılmış ve bu işletmelerinsistemlerden beklentilerinin ne kadar karşılandığını ve sistemlerin kurulmasının buişletmelere ne gibi iyileştirmeler kazandırdığını belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmasonucunda işletmelerin sistemlerden beklentilerinin %100 oranda karşılandığısaptanmıştır. Ayrıca sistemlerin kurulup yürütülmesi sonucu işletmelerin, rekabetgüçlerinde, ürününe duyulan güvende, müşterilerinin memnuniyetinde, çalışanlarınınkalite bilincinde artış; hijyen koşullarında, dökümantasyon sisteminde, faaliyetlerinkoordinasyonunda, eğitim faaliyetlerinde, muayene, ölçme ve izleme tekniklerindeiyileşme; hata oranlarında ve müşteri şikayet/iadelerinde azalma yarattığı belirlenmiştir.Yapılan araştırmada, pazar payı, karlılık oranı ve tedarikçi sistemlerinde iyileşme ileilgili bir sonuca ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, ?Safety? is the most important field that consumers expect fromthe food. For this reason, when we talk about ?quality in the food sector?, ISO9000:2000 Quality Management System cannot be enough by itself. Hazard Analysis ofthe Critical Control Points (HACCP) is a system that is accepted as the most reliablesystem by international authorities. This system intends to prevent the problems aboutfood safety and control the diseases caused by food. The integration of these twosystems, maintains the companies to achieve both the quality in the company and foodsafety.The aim of this study is to analyse the integration of ISO 9000:2000 qualitymanagement and HACCP systems. In the study, in-depth interviews are made with 8companies that apply the integration. During the interviews, how the expectations ofthe companies are implemented and what kind of improvements are obtained. As aresult of this study, it?s determined that the systems implemented the expectations of thecompanies from them with a ratio of %100. And also; it is observed that by applyingintegration provided improvements in competition power, product reliance, customersatisfaction, quality consciousness of employees, hygene conditions, documentationsystem, coordination of the processes, education, the technics of examination,measuring and monitoring; decrease in ratio of errors, customer complaints / returns. Inthe study, no data about improvement results related to the market share, ratio ofprofitability and purveyor systems is observed.