Finansal raporlamaya olan güvenin arttırılmasına yönelik yeni yaklaşımlar
New approaches to improve the credibility of financial reporting
  1. Tez No: 208874
  2. Yazar: MUSTAFA ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DOĞAN ARGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Özellikle 1990'lı yıllardan sonra ortaya çıkan Enron, WorldCom ve diger finansal raporlama skandalları ile birlikte, finansal raporlamaya olan kamuoyu güveninin sarsıldıgı belirlenmistir. Finansal raporlama skandallarının nedeni olarak kurumsal yönetim basarısızlıkları görülmektedir. Finansal tablo kullanıcılarının, sirket yönetimleri tarafından hazırlanmıs ve bagımsız denetçilerin de denetiminden geçmis olan finansal tablolara olan güvenleri sarsılmıstır. Buradan hareketle, finansal tablolara olan güvenin yeniden insa edilmesi ve gelistirilmesi amacıyla basta A.B.D. olmak üzere birçok ülkede kurumsal yönetim ile ilgili yeni yaklasım ve düzenlemeler gelistirilmistir. Bu yeni düzenlemelerin birçogu Türkiye tarafından da benimsenmis ve yasal düzenlemelerle de desteklenmistir. Bu arastırmanın amacı; özellikle kurumsal yönetimle ilgili bu yeni düzenlemeler ile finansal tabloların güvenirlilik algılamaları arasındaki iliskinin ortaya konulmasıdır. Finansal raporlamaya olan güvenin arttırılmasına yönelik olarak; özellikle kurumsal yönetimle ilgili yeni düzenlemeler ile finansal tabloların güvenirlilik algılamaları arasındaki iliski kaynak güvenirlilik teorisi kapsamında ortaya konmaya çalısılmıstır. Arastırma sonuçlarına göre; finansal raporlamanın güvenirliligini arttırmak amacıyla yapılan yeni düzenlemeler ile finansal tabloların güvenirlilik algılaması arasında anlamlı ve pozitif yönlü iliski saptanmıstır. Arastırma basta ABD olmak üzere diger ülkeler ve Türkiye'deki kurumsal yönetimle ilgili yasal düzenlemeleri desteklemektedir. Bu açıdan, kurumsal yönetimle ilgili düzenlemelerin gelistirilerek uygulamaya geçilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Financial reporting has lost the public confidence, especially after 1990s financial reporting scandals such as Enron and WorldCom. The main reasons of the financial reporting scandals have been thought failures of corporate governance. Financial statements users have lost confidence in financial statements prepared by management and audited by external auditors. In this perspective, in USA and other countries, new approaches and regulations related corporate governance have been proposed to rebuild public confidence in financial reporting. These approaches and regulations have been accepted and supported by laws in Turkey. The aim of the study is to find out the relationships between new regulation especially related to corporate governance and the credibility perceptions of financial statements. It has been tried to figure out the correlations between the new regulations proposed to improve the confidence in financial reporting and the credibility perceptions of financial statements in the context of source credibility theory. According to results of the research; It has been determined the significant and positive correlations between new regulations suggested to improve the credibility of financial reporting and the credibility perceptions of financial reporting. New regulations related to corporate governance have been supported by conclusions of the study. It has been suggested to enhance corporate governance application.