Tüketicilerin satış geliştirme faaliyetlerine ilişkin tutum ve yarar algılamaları
Conusumers' attitudes towards sales promotions and perceived benefits
  1. Tez No: 208875
  2. Yazar: YETKİN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KESEBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada satış geliştirmenin tanımı, pazarlama içindeki yeri,.önemi, satış geliştirme türleri, Dünya'da ve Türkiye'de satış geliştirme uygulamaları konusunda literatür ışığında bilgiler verilmiştir.Uygulama kısmında geliştirilen bir anket ile tüketicilerin satış geliştirme faaliyetlerine ilişkin tutum ve yarar algılamaları incelenmiştir. Deneklerin demografik özellikleri frekans analizi ile incelenmiştir. Ayrıca anket sorularına verilen cevapların tüketicilerin satış geliştirme faaliyetlerine ilişkin tutum ve yarar algılamalarına göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Söz konusu farklılıkları test etmek üzere t testi, One-Way Anova tekniklerinden yararlanılmıştır
Özet (Çeviri)
This study provides theoretical information based on literature on the topics of ? the definition of sales promotion?, ?the role of sales promotion in marketing?, ?sales promotion types? ?sales promotion applications in World and Turkey?. In application chapter consumers? attitudes towards sales promotions and perceived benefits is studied. The interviewees' answers are evaluated by frequency analysis hence a survey is made to determine whether these answers by the comsumers? notable difference. In order to test such differences, an Independent-Samples t test technique together with a One-Way ANOVA technique is employed.