Ebüssuûd'un fıkhî meseleleri çözümündeki metodu
Ebüssuûds method of solution for fiqh problems
- Tez No: 208873
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Tarih, Religion, Law, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışma ile Osmanlı fakihi Şeyhülislâm Ebüssuûd'un fıkhî meseleleri çözümündeki metodu tespit edilmiştir. O İslâm hukuk mezheplerinden Hanefî okulunun yetiştirdiği müctehid imamların görüşlerine ve terimlerine bağlı kalmıştır. Genel olarak onların geniş usul anlayışları Ebüssuûd tarafından sürdürülmüştür. Ebüssuûd, naklî metod, aklî metod, tercih metodu, ictihad metodu, maslahat metodu ve kolaylık metodunu uygulamıştır. Fetvalarında devlet sorumluluğu ve vicdânî sorumluluk taşıdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the help of this study; it has been designated the method of Sheiku'l-islâm Ebüssuûd's in which he found solution to fiqh problems. Ebüssuûd is a mujtahid mufti of Ottoman state. He was committed himself to the rules and usages of mujtahid imams who had been trained by Hanafî school that was one of the Islamic law madhhabs. Generally, Ebüssuûd practiced naqlî method, aqlî method, tercih method, ijtihad method, maslaha method and easiness method every time. It was seen in Ebüssuûd's fatwas that he had had a govermental responsibility and his own conscience.