Konaklama işletmelerinde pazar bölümlendirme ve hedef pazar belirleme stratejileri: İstanbul'daki 5 yıldızlı oteller üzerine bir araştırma
Market segmentation and target marketing strategies in accommodation sector: A research on five star hotels in Istanbul
  1. Tez No: 208883
  2. Yazar: KAPLAN UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADİR AYKUT TOP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Beş yıldızlı otel işletmeleri, turizm sektöründe, müşterilerin yüksek standartlardaki beklentilerine cevap verebilecek donanımlara sahip kâr amaçlı kurulmuş konaklama işletmeleridir. Her geçen zamanda müşteri ihtiyaç, istek ve arzularındaki değişiklikler, rekabetin artması ve pazarlardaki değişimler otelleri yönetim anlayışlarında müşteri ve pazar odaklı olmalarındaki gerekliliği arttırmıştır. Otel işletmeleri, pazar bölümlendirme uygulamalarıyla müşterilere ve pazarlara ilişkin bilinmeyenleri öğrenmekte ve homojen gruplara ayırmak sureti ile işletmelerin pazarlama stratejilerine uygun hedef pazarları belirleyebilmektedirler. Bu çalışma ile İstanbul'daki beş yıldızlı otel işletmelerin, pazar bölümlendirme uygulamalarının ve hedef pazar belirleme stratejilerinin, otellerin doluluklarına ve satışlarına olan etkileri anlatılmaya çalışılmıştır. Stratejik pazarlama planlarında pazar bölümlendirme uygulamalarına yer veren otellerin, doluluk oranları ile ilişkili ve etkili olduğu görülmüştür. Pazar bölümlendirme uygulamalarının ve hedef pazar stratejilerinin sistematik ve bilinçli uygulanmaması otellerin satışlarının bir göstergesi olan doluluklarını olumsuz etkilemektedir
Özet (Çeviri)
Five-star hotels, having facilities to respond customers? high level of expectations, are profit oriented accomodation organizations in tourism sector. Changes in customers? needs, expectations and wishes, competition, and changes in the market increase the necessity for hotels to become more customer and market-oriented. Hotels are learning the unknown about customers and the market by market segmentation and can define apropriate target market for their marketing strategies by segmenting the market into homojen groups. This research aims to explain the effect of market segmentation applications and strategies of defining target markets, on their sales and occupancy in five-star hotels. Hotels, appliying market segmentation in their strategic marketing plans, have positive changes in their occupancy. Not to apply market segmentation and target market strategies systematicly and consciously affect negatively hotels? occupancy which proves their sales