Çokuluslu şirketlerin internet ortamındaki reklam stratejileri
The strategies of the multinational companies in the sector of advertising on internet
- Tez No: 208885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüzde, kurumların hedef kitlelerini yakalama ve onların dikkatini çekerekkurum yada markaya yönelik olumlu bir kimlik oluşumuna imkan tanıma noktasında internetson derece önemli bir yere sahiptir. Bu kurumlar arasında özellikle çokuluslu şirketlerinbirden fazla ülkede faaliyet göstermekte olmaları, tüm dünyaya ulaşabilmelerini sağlayan birortam olan internetin reklam aracı olarak kullanılmasını daha da önemli kılmaktadır.Çokuluslu şirketler, internet reklamcılığını geleneksel reklam araçlarından maliyetler ve sürekonusunda önemli üstünlükler yarattığı, kapsam sınırlaması olmadığı ve iki yönlü bilgi akışısağlaması gibi üstünlükleri nedeni ile etkili olarak kullanmak istemektedirler.Bu çalışmada, çokuluslu şirketlerin temel internet reklam aracı kurumsal web siteleriolarak tanımlanmıştır. Kurumsal web siteleri geleneksel kurumsal reklamcılığın bir uzantısıyada değişik bir formu olarak değerlendirilmiş ve en geniş anlamda internet reklamcılığınıkapsadıkları ve tanımladıkları kabul edilmiştir.Çokuluslu şirketler sanal ortamda dışa açılan pencereleri olan resmi kurumsal websiteleri ile aslında hedef kitleleri gözünde internet ortamında bir kimlik yaratma ve bir markaolma çabası içindedirler. İnterneti etkin ve verimli kullanan çokuluslu şirketler, hedefkitlelerin gözünde çağı yakalamış, yenilikçi, ve atılımcı bir yönetim anlayışına sahip birkurum kimliğini yansıtmış olmaktadırlar.Bu araştırmanın amacı, çeşitli sektörlerde dünyanın en iyi çokuluslu şirketlerinininternet reklam uygulamalarının incelemektir. Bu bağlamda başarılı çokuluslu kurumsal websitelerinin ortak ve farklı yönlerini vurgulayan bir çalışma ortaya çıkmıştır.Çalışmanın sonucunda kurumsal web sitelerinin temel şirket ve ürün bilgilerisunmaktan çok daha öteye giderek, çokuluslu şirketlerin ürün ve hizmet pazarlamastratejilerinin önemli bir kısmını oluşturdukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, internet has a profoundly crucial role in providing the corporations with theopportunity to seize their target consumers and to constitute a positive image towards thecorporation and the brand. The fact that the multinational corporations operate in multiplecountries enhances the significance of internet as a global medium for advertising.Advantages as cost and time efficacy, virtually limitless content and bilateral communicationresult in the multinational corporations? preference of internet advertising over traditionaladvertising.In this study, the principal internet advertising tool for multinational corporations isdesignated as their corporate web sites. Corporate web sites can be considered either as anextension to or an alternative form of conventional corporate advertising. In a broader sense,corporate web sites are assumed to comprise and define internet advertising.The fundamental aim of multinational corporate web sites is to construct a corporateidentity and a brand image. The multinational corporations, that utilize internet effectivelyand efficiently, are judged to be contemporary, innovative, and progressive.This study analyzes the internet advertising strategies of successful multinationalcorporations from various sectors. In this context, prosperous multinational corporate websites are examined and a comprehensive outcome emphasizing the commonalities anddissimilarities of these web sites is attained.Ultimately, it is observed that the corporate web sites are not only capable ofpresenting basic corporate and product information, but also are becoming a vital constituentof product and service marketing strategies of multinational corporations