Örgütsel öğrenme ile örgüte bağlılık arasındaki ilişki : Türkiye otomotiv lastik üretimi sektöründe bir araştırma
Relationship between organizational learning and organizational commitment : A research at Turkey automotive tyre production sector
  1. Tez No: 208895
  2. Yazar: ALİ TALİP AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞADİ CAN SARUHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Örgütlerin çevresinin sürekli degismesi ve bu degisime uyum saglamanın yasamsallıgı nedeniyle ögrenmenin günümüz örgütleri için tasıdıgı önem, geçmistekine göre daha fazladır. Günümüzde rakiplerden daha hızlı ögrenme ve degisme yetenegine sahip olma; sürdürülebilir rekabetin ve sürekli gelismenin temelini olusturmaktadır. Ögrenen örgütlerde, örgütsel ögrenmenin gerçeklestirilmesi ile ilgili en önemli kaynak ?insan? oldugu için, en yetenekli çalısanların ilgisini çekmek, onları motive etmek ve elde tutmak basarılı olmak için hedeflenmektedir. Örgütlerin varlıgını devam ettirebilmeleri ve basarılı olabilmeleri için yaratıcı, yetenekli çalısanların örgütte çalısması gerekli fakat yeterli degildir. Aynı zamanda bu çalısanların örgüt yararına is tanımlarının gerektirdiginden daha fazla gayret göstermeleri yani örgüte içten baglı olmaları gerekir. Ögrenen örgütlerin ortak özelligi; kendi içlerinde bir baglılık, güçlü bir kimlik birliginin olmasıdır. Çalısanların birbirleri ve örgütleri ile aralarındaki güçlü bagların bulunması, degisim çalkantılarından basarıyla çıkabilmeleri için gerekli oldugunu göstermistir. Bu görüs açısıyla örgütsel ögrenme düzeyinin yüksek oldugu örgütlerde örgüte baglılıgında yüksek olacagı asikârdır. Örgütsel ögrenme ile içten baglılık boyutu arasında çok olumlu bir iliski vardır. Dahası, Örgütsel ögrenme ile normatif baglılık düzeyi arasında olumlu bir iliski vardır. Ancak örgütsel ögrenme ile zorunlu baglılık düzeyi arasında iliski yoktur. Ögrenme ve örgütsel ögrenme kavramlarının tanımı, degisim ve sürekli iyilestirmede ögrenmenin önemi, örgüt içerisindeki ögrenme düzeyleri, bilgi kavramı, bilgi isleme süreci olarak örgütsel ögrenme ve örgütsel ögrenme yönelimleri irdelenmeye çalısılmıstır. Örgüte baglılıgın tarihsel gelisimi, önemi, tanımlanması ve boyutları ve örgüte baglılıgı etkileyen faktörleri incelenmeye çalısılmıstır. Degisen çevre kosullarını dikkate alarak örgütsel ögrenme ile örgüte baglılık düzeyleri arasında iliskiyle ilgili teorik temeller yer almaktadır. Türkiye Otomotiv Lastik Üretimi sektöründe Beyaz Yakalı çalısanlar üzerinde yapılan örgütsel ögrenme ile örgüte baglılık düzeyleri arasındaki iliskiyi belirlemeye yönelik bilimsel arastırma, elde edilen sonuçlar ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Because of permanent changing in the organizational environment and vitality of adaptation to the alteration, importance of learning for current organizations is more considerable than the former. Currently, learning faster and having ability to alter, constitute foundation of permanent sustainable challenge and development. In the learning organizations, because of the ?human being? is the most important source to realize organizational learning; it is aimed to be successfull to pay attention of the most talented employee, to motive and to hold them. The labour of creative and talented employee is necessary but not enough for the maintenance of organizations? existence and to be successfull. In the same time, the employee must give his all due to working definition and must be committed to the organization. The common essentials of the learning organizations are commitment in each and to be a strong identical relationship. It has seen that, to have employee who feels strong commitment with each other and his organization, is necessary to overcome the changing billow. According to the point of view, it is obvious that if organizational learning level gets higher in the organizations, organizational commitment gets higher too. There is a positive relationship between the learning organization and the affective commitment. Moreover, there is a positive relationship between the learning organization and the normative commitment. But there is no relationship between organizational learning and continuance commitment. The definition of learning and organizational learning, the importance of alteration and learning about the permanent improvement, learning levels inside the organizations, consept of knowledge, organizational leaning as knowledge transaction process and the tendency of organizational learning are tried to investigate. Historical development, importance, definition and dimension of organizational commitment, and the factors affects organizational commitment are tried to investigate. Considering changing environmental conditions, theorical essentials about the relationship between the organizational learning and the organizational commitment levels are placed. The scientific research about to determine relationship between the organizational learning and dimension of organizational commitment levels in Turkey Automotive Tire Production Sector?s white collar employee, is placed.