Dijital liderlik ve örgütsel bağlılık ilişkisine yönelik bir araştırma
A research on the relationship between digital leadership and organizational commitment
- Tez No: 979986
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Çalışma hayatında, gelişen dijitalleşme ile birlikte önemli değişimler gözlemlenmektedir. Bu noktada çalışanların örgütsel bağlılğına etki eden liderlik tarzlarının da incelenmesi önemli hale gelmiştir. Dijital liderlik de Covid-19 dönemi ve sonrasında ön plana çıkan önemli liderlik tarzlarından biri olarak göze çarpmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, çalışanların dijital liderlik yeteneklerine yönelik algılamalar ile örgüte bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, farklı sektör çalışanlarına yönelik bir anket formu hazırlanmış ve 216 kişiye uygulanmıştır. Araştırmada, yöneticilerin dijital liderlik yetkinliklerine yönelik çalışan algılarını ölçmek amacıyla Şengül (2022) çalışmasındaki ölçekten faydalanılmıştır. Bu ölçek dijital liderlik yetkinliklerini; bilgi teknolojileri, vizyoner liderlik, dijital iletişim, dijital öğrenme iklimi oluşturma ve sistem iyileştirme şeklinde beş boyutta ölçmektedir. Araştırmada örgütsel bağlılığı ölçmek üzere Meyer ve Allen (1997) tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Ölçeğin Türkçe çevirisinde Şaklak (2018) tarafından çevrilen ölçeğin adapta edilmesinden faydalanılmıştır. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS sürüm 25.0 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda; örgütsel bağlılık ve dijital liderlik boyutları; bilgi teknolojileri, vizyoner liderlik, dijital iletişim, dijital öğrenme iklimi yaratma ve sistem iyileştirme arasında olumlu bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ankete verilen yanıtların demografik incelemelerine göre katılımcıların yaş grupları, eğitim durumları ve çalışma şekilleri ile örgütsel bağlılık ve dijital liderlik boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Significant changes are observed in working life with the development of digitalization. At this point, examining the leadership styles that affect employees' organizational commitment (OC) has become important. Digital leadership (DL) is a vital leadership style that has come to the fore during and after COVID-19. The primary purpose of this research is to examine the relationship between the employees' DL competencies and their commitment to the organization. For this purpose, a survey form was prepared for employees in different sectors and applied to 216 people. In the research, the scale in the Şengül (2022) study was used to measure employees' perceptions regarding managers' DL competencies. This scale measures digital leadership competencies in five dimensions: information technologies, visionary leadership, digital communication, creating a digital learning climate, and system improvement. The scale developed by Meyer &Allen (1997) was used to measure OC in the research. The adaptation of the scale translated by Şaklak (2018) was used in the Turkish translation of the scale. All statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics version 25.0. As a result of the research, it has been determined that there is a positive relationship between organizational commitment and the dimensions of digital leadership, including information technology, visionary leadership, digital communication, creating a digital learning climate, and system improvement. Regarding the demographic examination of the responses given to the survey, no statistically significant difference was found between the age groups, educational status and working styles of the participants and the Organizational Commitment and Digital Leadership sub-dimensions.