Predictors of organizational learning capability in primary and secondary schools
İlk ve orta dereceli okullarda örgütsel öğrenme kapasitesinin yordayıcıları
- Tez No: 399844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KONDAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel öğrenme, örgüte bağlılık, çalışan bağlılığı ve tam benlik değerlendirmesi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gelişen ve gelişmekte olan ülkelerde eğitim alanında meydana gelen değişim dinamikleri sistematik eğitim reformlarına neden olmaktadır. Bu dinamikler düşünüldüğünde eğitim örgütlerinde öğrenme ve değişim süreçlerinin teorik ve amprik analizlerinin oldukça az olduğu görülmektedir. Bu çalışma örgütsel öğrenme, örgüte bağlılık, çalışan bağlılığı ve tam benlik değerlendirmesi arasındaki ilişkiyi Ankara'daki ilk ve orta dereceli okullarda tanımlamayı amaçlamaktadır. Ankara ilinde çalışan öğretmenlerin katılımıyla doldurulan anket ile, örgütlerin öğrenme kültürleri, örgüte bağlılık, çalışan bağlılığı ve tam benlik değerlendirmesi değişkenleri için öğretmenlerin görüşlerini içeren veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler bu dört değişken arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemek için analiz edilmiştir. Bulunan sonuçlara göre özellikle duygusal bağlılık olmak üzere örgüte bağlılık örgütsel öğrenme kapasitesinin en önemli yordayıcısıdır. Bu nedenle insan kaynakları yaklaşımları doğrultusunda çalışanların çalışma koşullarını iyileştirmek ve örgüte bağlılıklarını yükseltmek oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate in-depth and latter aspect of determination of the organizational learning capability, organizational commitment, work engagement and core-self evaluations in primary and secondary schools in Ankara and relationship between these variables. The study was designed as a correlational study and the participants comprised of 1050 teachers working at public schools selected from Ankara via cluster sampling. Both descriptive and inferential statistics techniques were used for the data analysis. Exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis for the scales were conducted within the scope of this study. Hierarchical multiple regression analyses was carried out in order to investigate the relationship between organizational learning capability and its predictors. Descriptive, inferential and multiple regression statistical analyses were performed by the software PASW Statistics 21 and the confirmatory factor analysis was performed by the software AMOS 22. The results of the main study revealed that organizational learning capability of schools are significantly predicted by several organizational and individual variables. Among organizational variables types of organizational commtment especially the affective commitment are the are the most significant ones. In this respect, the practitioners in the field should provide necessary conditions so as to promote and improve affective commitment.