İşletmelerde yeniden yapılanma süreci ve bunun çalışanların iş tatmini ve örgüte bağlılıkları üzerindeki etkisi (bir kamu kuruluşunda uygulama)
The influence of reengineering process on the employees job satisfaction and their organizational commitment in corporations (an application in a public institution)
  1. Tez No: 208899
  2. Yazar: FATMA AYANOĞLU ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR YOZGAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Küresel degisim, tüm dünya ülkelerini etkilemektedir. Yasanan degisim sadece özel isletmeleri degil kamu isletmelerini de etkisi altına almıstır. sletmelerin bu yönde rekabet edebilirliklerini saglayacak sayısız yöntem ve uygulamalardan birisi de yeniden yapılanmadır. Yapılan bir çok arastırma, verimliligin saglanmasında çok önemli bir faktör olan insan unsurunun yasanan degisimler karsısında kayıtsız kalamadıgını göstermistir. sletmelerde yasanan degisimler çalısanların is tatminleri ve örgüte baglılıkları gibi tutumları etkilemektedir. Ülkemizde özellikle AB'ye uyum süreci kapsamında, kamu kurumlarımızın yeniden yapılanmaları gündemde olan bir konudur. Bu konuyla ilgili olarak bazı kurumlarda ciddi ve köklü degisimler yapılmaktadır. Arastırma bu baglamda güncel olan bir konuya deginmek ve kamu kurumlarımızda isgören memnuniyetinin çok aza ele alınması nedeniyle yapılan degisimlerde kamu kurumu çalısanlarının is tatminleri ve örgüte baglılıkları konusuna dikkat çekmek açısından önem tasımaktadır. Tezin amacı, kamu kurumlarında degisim yasayan bireylerin degisim algıları ile is tatmini ve örgüte baglılıkları arasındaki iliskiyi incelemektir. Bu baglamda önce yeniden yapılanma, is tatmini ve örgüte baglılık konularında ilgili yazın taranarak tezin teorik kısmı olusturulmustur. Tezin arastırma kısmında da, bir kamu kurulusunun üst düzey yöneticilerine yönelik anket çalısması uygulanmıs, veriler istatistik tekniklerle analiz edilerek degerlendirilmistir. Yapılan arastırma sonucunda arastırma yapılan grupta, degisim algıları farklı olanların is tatminleri ve örgüte baglılıklarının da farklı oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
Global change has affected all countries in the world. This change has not only influenced private sectors but also public institutions. One of the numerous methods and applications of the institutions that will provide their ability to compete is reengineering. Many researches have shown that human factor that is very important in improvement of efficiency is not indifferent to these changes. The changes in the institutions have affected some approaches, such as job satisfaction and organizational commitment of the employees. Reengineering of our public institutions has become a current issue in our country especially in the congruity of European Union. In the relation to this issue, there have been radical changes in some institutions. The research is important to draw attention organizational commitment and job satisfaction of the public institutions employees on changes due to ignorance of employees? job satisfaction and dealing with the current issue. The purpose of thesis is to examine the relation between the change perception of the individuals that have experienced the changes and their organizational commitment and job satisfaction. In this context, firstly the theoretic part of the thesis has been formed by searching resources related to reengineering, job satisfaction and organizational commitment. In the research part of the thesis a survey has been applied to the executives of a public institution and data has been evaluated by analyzing statistical techniques. In the result of the research, it has been found out that the employees who have different change perception have also different job satisfaction and organizational commitment.