Katılımcı demokrası bağlamında yönetişim ve bağcılar belediyesi örneği
Governance in the participatory democracy and bağcilar municipality
  1. Tez No: 208900
  2. Yazar: ERTUĞRUL GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ VARDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Kamu yönetimi, toplumsal degisimlerin baskısı altında ve o degisimlere karsılık gelecek çözümleri üretme ihtiyacı karsısında, hem teorik hem de pratik alanda bir degisim ve dönüsüm geçirmektedir. II. Dünya Savası sonrasında, Avrupa ve ABD'de ortaya çıkan yeniden yapılanma çabaları, daha merkezci, birlikçi ve ulusal kalkınmayı öncelikli hedef gören yaklasımların etkisi altında gelisti. Bu durum, kamu sektörünün toplumsal her alanda basat aktör olarak toplumsal her konuda etkili oldugu bir kamu yönetimi anlayısını öne çıkardı. 1973 petrol krizi ile farkına varıldı ki, kamu sektörü asırı derecede büyümüs, toplumun üzerinde çok agır maliyet üreten hantal bir yapı olmustur. Bu sürecin devam etmesi halinde, kamu yönetimi, toplumun sorunlarını çözen bir yapıdan, topluma sorun ve maliyet üreten bir yapıya dönüsecektir. Batı Avrupa'da ve ABD'de baslayan kamu yönetimi tartısmaları, Kamu tercihi teorisi, yeni kamu yönetimi hareketi ve yeni kamu islemeciligi adları altında ve birbirini izleyen süreçler halinde sürdürüldü. Bu yaklasımların genelde organizasyon içi, yapısal reformlara agırlık veren, maliyet ?çıktı dengesini gözeten, kamu sektörünü küçültmeyi hedefleyen ve son tahlilde etkinlik ve verimliligi artırmayı amaçlayan bir içerikte oldugu görülmektedir. Ne var ki, çogunlukçu bir yapıdan, çogulcu bir yapıya evrilen toplumsal dinamikler, daha katılımcı ve yükselen sivil toplum örgütlenmelerini dikkate alan bir yapıyı zorunlu kılmıstır. Yönetisim kavramı ve yaklasımı, bu ihtiyaca bir yanıt olmak üzere, 1980'lerin ikinci yarısından itibaren kamu yönetimi tartısmalarının merkezine yerlesmeye baslamıstır. Yönetisim kavramını, diger yaklasımlardan ayıran en önemli yanına bakıldıgında, kamu kesimini, yurttasları ve sivil toplum örgütlerini ve özel sektör girisimlerini, kamusal islerin yönetiminde birlikte karar vermeye ve birlikte yapmaya çagıran bir içerige sahip oldugunun iddia edildigi görülür. Bu iddia, katılımcı demokrasinin gündelik yasam pratiklerinden beslenen güçlü demokrasi formunda daha iyi ifadesini bulmaktadır. Yerelden baslayarak, yurttasları en çok etkileyen ve onların da en çok etkileyebilecegi konularla ilgilenmenin siyasetin kendisi oldugu ve bunun katılımcı demokrasiyi kurumsallastırmanın yegane yolu oldugu savunulmaktadır. Temsili demokrasinin yurttası etkisiz, edilgen ve kendisini ilgilendiren toplumsal sorunlara ilgisiz kıldıgı iddiasına karsılık; yönetisim yaklasımının yurttasa, sivil toplum örgütlerine ve yerel yönetimlere asırı vurgusu, bu ilgisizligi ortadan kaldırmakta ve toplumsal dinamikleri, kamu yönetimini destekleyen bir forma sokmaktadır. Bu baglamda, Bagcılar Belediyesi örneginde, katılımcı uygulamaların, nasıl sekillendigi ve yönetisim olup olmadıgı incelenerek, yönetisim iddiasının uygulanabilirligi, alanda incelenmektedir. Her katılımcı uygulamanın yönetisim olmayabilecegi de burada görülebilir.
Özet (Çeviri)
Public administration is in a continuous change and evolution in order to cope with social changes and generating solutions corresponding those changes both theoretical and practical. After the II. World War, restructuring efforts in Europe and the USA developed under national development aims in the first hand, thus centralist and corporatist. Public administration in that sense was hegemonic at every social policy and issue. What realized was the monstrous structure of public administration by 1973 oil crisis. Public administration would create problems and costs rather than solutions to social problems in case of going on with the same machine. Debates on public administration followed subsequent and sometimes overlapping processes, as public choice theory, new public administration and new public management movements in Europe and the USA. Those debates mainly focused on intra-organizational structural reforms, input-output balance, shrinking public sphere size and in the end rising efficiency and effectiveness. Whatsoever have those reforms been, evolving social dynamics from majoritarian to plural, necessitated a structure taking participatory and civil societal networks into consideration. Governance, in that sense, has been a central tenet in public administration debates after late 1980s. The most distinguishing side of governance is deciding and doing together with the participation of public offices, citizens, civil societal organizations and private sector. This approach is much more meaningful in the context of participatory democracy which is fed by daily life practices. Politics, in that approach institutionalizes democracy starting from local practices and makes people involving in matters towards which they are enthusiastic. Politics, mainly nourished by representative democracy, can solve its problems in that way and liberates people from passivity and disinterestedness. A heavy stress on civil society and local administration by governance ease functioning of public administration and makes it efficient and effective. Bagcılar Municipality is examined in the context of governance and applicability of governance is sought in the field.