Katılımcı demokrasi bağlamında güvenlik yönetişimi ve Türkiye - Kırgızistan polis teşkilatı karşılaştırması
Security governance in the context of participatory democracy and comparison of police organizations of Turkey and Kyrgyzstan
- Tez No: 571028
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışma, demokrasi, katılımcı demokrasi ve yönetişim kavramlarından yola çıkarak yönetişimin temelini oluşturan; katılımcılık, hesap verebilirlik, açıklık, etkinlik, hukukun üstünlüğü, eşitlik ve yerellik ilkelerini ve güvenlik yönetişimi kavramını tanımlamak, Türk ve Kırgız polis teşkilatları güvenlik alanında yönetişim bağlamında belirtilen ilkeler çerçevesinde bir bütün olarak incelemek ve karşılaştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Bununla beraber karşılaştıkları polislik hizmeti alanında yönetişim kavramının uygulanıp uygulanmadığını ortaya koymak hedeflenmektedir. Çalışmanın iddiası; katılımcı demokrasi bağlamında Türk Polis Teşkilatı'nın kamu yönetimi içindeki konumu Kırgızistan Polis Teşkilatı'nın kamu yönetimindeki konumuna göre güvenlik yönetişimin uygulanması konusunda daha yakın olduğudur. Bu çalışmada öncelikle tezin konusunu oluşturan kavramlara ilişkin tanımlar ve teorik yaklaşımlara yer verilmiştir. Bu kavramların başında demokrasi, katılımcı demokrasi, yönetişim, güvenlik yönetişimi kavramları ve yönetişimin temelini oluşturan katılımcılık, hesap verebilirlik, açıklık, etkinlik, hukukun üstünlüğü, eşitlik ve yerellik ilkeleri gelmektedir. Ardından karşılaştırılan Türk ve Kırgız polis teşkilatları yönetişim yaklaşımın belirtilen ilkeleri çerçevesinde ele alınmıştır. Betimleyici bölümlerden elde edilen bilgiler doğrultusunda iki ülkenin polislik hizmetinde güvenlik yönetişimi ilkelerinin uygulanışı açısından karşılaştırılmıştır. Son olarak, elde edilen sonuçlarla Türk ve Kırgız polis teşkilatlarında yönetişim yaklaşımı genel olarak uygulanılmadığı ve bu açıdan bir birlerine benzedikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is twofold. Firstly, to define principles of participation, accountability, openness, effectiveness, rule of law, equality, and subsidiarity based on the concepts of democracy, participatory democracy, and governance. Secondly, to analyze and compare police organizations of Turkey and Kyrgyzstan in the context of security governance and to identify whether or not the concept of governance is implemented in police service. The claim of the study: the position of the Turkish police is closer to implementing security governance in the context of participatory democracy than Kyrgyz police. In this study, first of all, definitions and theoretical approaches related to the concepts that constitute the subject of the thesis are given. The main concepts of the study are a democracy, participatory democracy, governance, security governance, and the principles that form the basis for governance, such as participation, accountability, openness, effectiveness, rule of law, equality and subsidiarity. Further, the police organizations of Turkey and Kyrgyzstan were discussed within the scope of the stated principles. Information obtained from the descriptive sections of the two countries are compared in terms of implementing the principles of security governance in the police service. Finally, the results show that the governance approach is generally not applied in Turkish and Kyrgyz police organizations and they are similar in this respect.