Envanter ve stok kontrol modellerinin incelenmesi ve en iyi sipariş miktarının belirlenmesi üzerine bir uygulama tezinin özetidir
Summary of the research on the implementation of determining the most favourable order quantity and examining the inventory and stock control methods
  1. Tez No: 208909
  2. Yazar: GAZANFER DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalısması tarafımdan dört bölüm halinde hazırlanmıstır.Birinci bölümde envanter ve stok kontrol modelleri ele alınmıs olup, envanter tanımı, maliyeti,politikası, stok miktarı ve stok takibi üzerinde durulmustur.kinci bölümde malzeme ihtiyaç planlaması (meterials requirments planing) anlatılmıs,devamında MRP sisteminin tasarlanmasında en önemli konulardan birisi olan siparismiktarlarının belirlenmesi üzerinde durulmustur. Siparis miktarlarının belirlenmesinde kullanılanyöntemlerden tek tek bahsedilip, hepsi için ayrı ayrı toplam maliyet hesapları yapılmıs veyöntemlerin performansları karsılastırılmıstır.Üçüncü bölümde en iyi siparis miktarının belirlenmesine yönelik bir uygulama yapılmıstır.Askeri alanda faaliyet gösteren bir elektrik motorları fabrikasında parti büyüklüklerininbelirlenmesine yönelik bu uygulamada dünyada en yaygın kullanım alanına sahip kesikli siparisalgoritması ( lot for lot ) Wagner whitin algoritması (WW) en düsük birim maliyet algoritması(LUC) Silver-Meal algoritması kullanılmıs ve elde edilen sonuçlar karsılastırılmıstır.Dördüncü bölüm sonuç bölümü olup, elde edilen sonuçlar degerlendirilmis. Sonuç olarak firmasiparis miktarını her dönem için hesaplanmıs net ihtiyaçlar kadar degil de parti büyüklügütekniklerini kullanarak hesapladıgı degerleri siparis miktarları olarak alırsa daha düsük maliyetesahip siparis politikasına sahip olacagı sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared in four sections.In the first section inventory and stock control methods has been defined. Within this section,inventory cost, inventory startegy, stock quantity and stock control are the issues that has beenhighlighted.Second section describes the“Materials Requirement Planning”and continiued with thedetermination of the order quantity which is one of the most significant topics in the scheming ofMaterials Requirement planning. The methods to determine the order quantity has explained oneby one and the total cost analysis has been done for each of the methods together with thecomparison of their performances.An example application to determine the most favourable order qantity has beeen done in thethird section. The application is aimed to determine the lot quantities in an electric enginemanufacturing company for military usage. Wagner Whitin algoritm which has got the widestusage of lot for lot algoritm, the Least Unit Cost algoritm and Silver Metal algoritm has beenused and the outcomes has been compared in the section.Fouth section is the conclusion and the outcomes of the research has been evaluated. As a result,it has been found that the particular company in the example, has a lower cost of order strategywhen the lot quantities has been considered by using the methods briefly explained in the thirdsection. On the other hand, determining the lot quantity in terms of the net requirements of eachparticular time period is a higher cost strategy.