Optimal dinamik (R, s, S) politikaları kullanılarak durağan olmayan stokastik talep altında envanter planlaması
Optimal dynamic (R, s, S) policies for inventory planning with non-stationary stochastic demand
  1. Tez No: 159989
  2. Yazar: AYŞEGÜL TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ŞİŞİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Stokastik talep varsayımı altında envanter planlamasında kullanılan temel politikalardan ikisi (s,S) ve (R,S) politikalarıdır. Bu çalışmada, dinamik (s,S) ve dinamik (R,S) politikalarının üstün yanlan bir araya getirilerek oluşturulan (R,s,S) politikalarının uygulanmasına yönelik bir melez model önerisinde bulunulmuştur. Bu melez modelin maliyet performansı bakımından (st,St) 'e, tedirginlik performansı bakımdan ise (Rt,St) 'e benzemesi idealdir. İfade edilen performansları göstermenin yollarından biri, (R,,St) 'te olduğu gibi, sipariş dönemlerinin planlama ufku başında sabitlenmesi ve sabitlenen bu sipariş dönemleri için gerçek zamanda sipariş verilmeden önce (st,St) 'te olduğu gibi yeniden-sipariş-noktasına ulaşıldığının kontrol edilmesidir. Bu tür bir model ise tanım gereği“dinamik (R,s,S)”modelidir. Ardından, bu modelin çözümüne yönelik olarak bir sezgisel yaklaşım önerilmiştir. Bu sezgisel yaklaşım kullanılarak, planlama ufku başmda sipariş verilecek dönemler (R) belirlenmekte ve envanter düzeyi sipariş noktasının (s) altına inmişse, sadece bu dönemlerde stok düzeyini sipariş-verilecek-üst-stok-düzeyine (S) çıkartacak kadar sipariş verilmektedir. Yapılan nümerik testler, bu modelin ve çözüm algoritmasının optimum maliyet değerlerine oldukça yakın sonuçlar ürettiğini göstermektedir. Ayrıca bu nümerik testler literatürde yer alan dmarnik (s,S) ve dinamik (R,S) modellerinin daha önce incelenmemiş olan maliyet performansı hakkında da yorum yapma imkanı vermektedir.
Özet (Çeviri)
Two of the basic policies used for inventory planning under the assumption of stochastic demand are the (s,S) and (R,S) policies. A hybrid model is proposed in this study for the applications of (R,s,S) policies which are formed by combining the superior halves of the dynamic (s,S) and dynamic (R,S) policies. Ideally, this hybrid model resembles (s"St) in terms of cost performance and (Rt,St) in terms of nervousness performance. A way to show these performance would be to fix, as in (Rt,St), the ordering intervals at the beginning of the planning horizon and to check, as in (st,St), the reach to the re-order point before placing an order in real time. A model of this kind is, by definition, dynamic (R,s,S). A heuristic approach is then proposed for the solution of this model. Using this heuristic approach, the intervals for order placement (R) are determined at the beginning of the planning horizon and an order is placed only in these intervals, if the inventory level has decreased below the re-order point (s), in an amount to bring the stock level to the order-up-to level (S). Numerical tests show that this model and the solution algorithm give results that are close to the optimal cost values. In addition, these numerical tests enable one to make interpretations about the previously unevaluated cost performance of dynamic (s,S) and dynamic (R,S) models.