Muhammed Esed'in Kur'an mesajı isimli tefsirindeki metodu
The method of Muhammad Asad in his tafsir The message of the Qur?an
  1. Tez No: 208908
  2. Yazar: MERYEM DEMİRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADRETTİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
lahi kelamı bütün dil ve anlam inceliklerini yansıtarak baska bir dileçevirmenin zorlugu ve hatta imkansızlıgı bilinen bir gerçektir. Yapılan çeviriler dezaten Kur'an'ın ilk muhataplarının zihninde uyanan manasını aynıyla yansıtmadegil ancak ona belli ölçüde yaklasma gayreti içindedirler.Uzun yıllar önce gayrimüslim bir gözlemci, sonra bizzat müslüman olarakslam dünyasını gezmis ve bu kültürü özümsemis olan Esed de hayatını özellikleBatılı insana Kur'an'ı hakkıyla tanıtacak bir çeviri bulunmamasından duydugueksiklik hissiyle, Kur'an Mesajı adlı eseri yazmaya hasretmistir.Bu çalısmada Muhammed Esed'in farklı ve özgün bir bakıs açısıylakaleme aldıgı Kur'an Mesajı, gaye, metod, genel özellikler ve tefsir usulüaçısından incelenmistir.Esed'in birçok meselede oldukça akılcı görünen bakıs açısı gerek Kur'anilimleri, gerek slâmî disiplinlerle ilgili görüslerinde özellikle vurgulanmıs,mütesabihat ve îcaz konusundaki yorumları, gayb alanıyla ilgili görüsleriylebaglantılandırılarak ortaya konulmustur.Eserin bazen asırıya da kaçabilen yorumlarının özellikle yaradılısa dairanlatımlar, peygamberlerin mucizeleri, sefaat gibi konularda yogunlastıgı, bazıtarihî kıssaların Kur'an'ın evrensel mesajına yapılması gereken vurguyu ortadankaldırdıgı gerekçesiyle yok sayılıp temsilî anlatımlar olarak görülmesi gibiözelliklerine dikkat çekilmistir.Çalısmanın birinci bölümünde Esed'in hayatı ve eserleri ele alınmıstır.kinci bölümde, Kur'an Mesajı'nın yazılıs gayesiyle metodu islenmistir.Metoda dair olarak da üslup farkları, bütünsellik ilkesi, evrensel mesaja yaptıgıvurgu, anlam akısı içinde bir kelimeye farklı manalar verilmesi ve eksiltiliifadelerin uygun kelime yahut ibarelerle desteklenmesi gibi özellikle tefsirininfarklılık arzeden yönleri incelenmistir.Tefsir usulü açısından eserin incelenmesi ise üçüncü bölümüolusturmaktadır. Burada özellikle, muhkem-mütesabih, tesbih, temsil, îcaz gibiEsed'de farklılasarak öne çıkan çıkan baslıklar incelenmistir.Esed'in ayetlere fıkıh, kelâm, sosyoloji ve felsefe gibi farklı ilimlerinperspektifleriyle yaklasması da dördüncü bölümde ele alınmıs ve ayetlere getirdigiaçıklamalarla örneklenerek incelenmistir.
Özet (Çeviri)
It is a very-well known fact that the translation of a sacred text intoanother language reflecting all its linguistic and connotative nuances is very hardjob and even impossible. The translations at hand are only a trying to get itsmeaning to a certain extent rather than to reflect its real meaning in the minds offirst encounters of this sacred text.Muhammad Asad who has many years traveled in the Muslim lands as anon-Muslim and made sensitive descriptions about the Muslim world and culturelater as a Muslim wrote his book titled ?The Message of the Koran? especially forthe Western world to give them the truth messages of the Koran in a more clearmethods.In this study, we make analysis of the above-mentioned book of Asadwithin the Tefsir Methodology and in terms of his aim expected from and methodused in this book.We emphasize in our study his very rationalistic approaches to theKoranic and Islamic sciences connecting them with his interpretations ofmutashabihat and icaz and with his arguments on the gaybs.Asad in his book makes some exaggerations in the interpretation ofespecially the creation of mankind, the miracles of prophets, and the sefaat.Besides, he draws an attention to the representative narration of the stories thattake place within the Koran otherwise for him these stories cause to the negationof universality of the messages of the Koran.The first section of our study presents the life and the works of Asad.In the second section, the aim and the methodology of the book areanalyzed. As its methodology, we examine some of its distinguished and originalsides such as the differentiations in the usages, the totality principle, the emphasison the universality of its message, the differentiations of meaning according tocontext of the words, the propping up the incomplete expressions with the suitablewords and sentences.The next section examines the book from the view point of TefsirMethodology. Some subtopics that carry different meanings and original in thissense in the Asad?s usage are muhkem-mutashabih, teshbih (comparison), temsil(representation), and icaz.The thoughts and ideas of Asad of the Islamic sciences are analyzed inthe fourth and the last section of the present study. We focus especially on histhoughts related with Kelam and Fiqh exemplifying with his interpretation ofsome verses of the Koran.