Sebilürreşad dergisi bağlamında osmanlının son dönemindeki kelami tartışmalar
Discussions on Islamic theology in the last period of the Ottoman Empire in the context of sebilurresad magazine
  1. Tez No: 208912
  2. Yazar: ABDULLAH DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. M. SAİM YEPREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalısmanın amacı, Sebilürresad Dergisi (1912?1925) baglamında Osmanlının son dönemindeki kelami düsüncenin yapısını inceleyerek günümüzde ne anlam ve deger ifade ettigini tespit etmektir. Tezin arastırma asamasında, Sebîlürresad Dergilerindeki kelam ilmi ile ilgili makaleler ve o dönemin kelami düsünce yapısını yansıtan eserler inceledik. Yapılan arastırma sonucunda elde edilen bilgiler dogrultusunda, Sebilürresad Dergisi döneminde yapılan kelami tartısmaların temelde hangi meseleyi çözmeye yönelik oldugu hususunda bir belirsizligin oldugunu gördük. Neticede; her dönemin, her sartın kendine mahsus bir takım özellikleri ve sorunları vardır. nsanlık var oldukça ortaya çıkan problemlere yönelik çözüm yolları aranacaktır. Osmanlının en buhranlı günlerinde çıkan Sebilürresad Dergisinde kelâm ilmi kendi dönemindeki problemlere çözüm yolları aramıstır. Günümüzde kelam ilmi üzerine düsen görevi yerine getirerek zamanımızın problemlerini çözecek dinamige sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to determine the value of the Ottoman?s perspective by means of examining the effecst of the structure of Islamic Theology in the last periods of Ottoman Empire on today?s world. In the research stage of the thesis, the articles about Islamic Theology in the Sebilurresad Magazine (1912?1925) and the works which reflect the notions of Islamic Theology related with that period have been examined. As a result of this research, we noticed that there was an ambiguity about what the discussions on Islamic Theology in the Sebilurresad Magazine basically aimed to solve. Indeed, every period and every condition has characteristics and problems of its own. As soon as the humanity exists, solutions will be found for these problems. In the most difficult days of the Ottoman Empire, the Islamic Theology tried to suggest solutions for the problems existing in that period in the Sebilurresad magazine. In today`s world, Islamic Theology has the dynamics to fulfill its own duty and solve today`s problems.