Sırât-ı Müstakîm ve Sebilürreşad dergileri bağlamında Bosna-Hersek (1908-1918)
Bosnia and Herzegovina in the context of the Sırat-ı Müstakîm and Sebilürreşad journals (1908-1918)
- Tez No: 982834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
Özet
II. Meşrutiyet'in ilanı sonrası yayım hayatına başlayan Sırât-ı Müstakîm dergisi, 183. sayıdan itibaren Sebilürreşad ismi ile yayım hayatına devam etmiştir. Dergilerde İslam dünyasından çeşitli haberler ve makalelere yer verilirken bilgi verilen önemli yerlerden biri de Bosna-Hersek'tir. Bosna-Hersek'te 1878 yılında imzalanan Berlin Antlaşması ile dört asırlık Osmanlı egemenliği son bulmuş ve Avusturya-Macaristan yönetimi dönemi başlamıştır. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun otuz yıllık işgalinden sonra 1908 yılında Bosna-Hersek, imparatorluk tarafından resmen işgal edilmiştir. Sırât-ı Müstakîm'in yayım hayatına başlangıcı ve Bosna-Hersek'in ilhakı aynı yıl gerçekleşmiştir. Bosna-Hersek'in işgali ve ilhakı döneminde Avusturya-Macaristan Hükûmetinin çeşitli uygulamaları olmuş, I. Dünya Savaşı'nın sonunda bu yönetim son bulmuştur. Avusturya Macaristan yönetimi altında bulunan Bosnalı Müslümanlar siyasi, içtimai, kültürel vb. birçok konuda bu durumdan etkilenmiştir. Bu tez çalışması, Bosna-Hersek'teki Avusturya-Macaristan yönetiminin son on yılında Sırât-ı Müstakîm ve Sebilürreşad'da çıkan haber ve makaleleri ele almaktadır. Dergiler dışında arşiv metinleri ve sâir kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the proclamation of the Second Constitutional Period (II. Meşrutiyet), the journal Sırât-ı Müstakîm began publication and continued its publishing life under the title Sebilürreşad from its 183rd issue onward. These journals featured various news and articles from the Islamic world, among which Bosnia and Herzegovina occupied a significant place. With the Treaty of Berlin in 1878, four centuries of Ottoman rule in Bosnia and Herzegovina came to an end, ushering in the period of Austro-Hungarian administration. After thirty years of occupation, Bosnia and Herzegovina was formally annexed by the Austro-Hungarian Empire in 1908—coinciding with the founding year of Sırât-ı Müstakîm. During the periods of occupation and annexation, the Austro-Hungarian government implemented a range of political, social, and administrative policies, which came to an end with the collapse of the Empire at the conclusion of the First World War. Under Austro-Hungarian rule, Bosnian Muslims were profoundly affected in political, social, and cultural spheres. This thesis analyzes the news and articles published in Sırât-ı Müstakîm and Sebilürreşad during the final decade of Austro-Hungarian rule in Bosnia and Herzegovina. In addition to these periodicals, archival documents and other primary and secondary sources are also utilized.