Kurumsal İtibarın oluşturulmasında sanat sponsorluğunun yeri
The Impact Of Art Sponsorship On Corporate Reputation
  1. Tez No: 208916
  2. Yazar: SELÇUK TAVLAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EBRU ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Son yillarda kiireselleşme adl verilen sermaye ve ekonomik piyasalarda yaşanan degişim, başta iletişim ve bilgi teknolojileri alanlarl olmak iizere biryok alanda koklii degişikliklerin yaşanmasma neden olmuştur. Yaşanan degişimler kurumlarm sosyal ve ekonomik politikalarl111 da etkilemiş, ekonomik anlamda yaşanmaya başlanan rekabet ve farkmdahk yaratma yabalarl hedef kitlelerle daha fazla iletişim kurmaya ve halkla ilişkiler yahşmalarma daha fazla aglrhk verilmesine ortam hazlrlamlştlr. Yaşanan degişimler kurumsal itibar, marka degeri, imaj gibi kavramlarm hayatimlza girmesine ya da onemini arttirmaya başlamasma zemin hazlflamlştir. Kurumlarda etkin bir halkla i1işkiler yontemi olan sponsorluk kavraml yeryevesinde sanat alanma yatmmlar yaparak, sanatm saygmhk ve deger gibi iyinde barmdlrdlgl unsurlarl, itibar yonetimleri ile birleştirerek olumlu ve geyerli bir kurumsal itibar yaratma yabalarl iyine girmiştirler. Bu tez yahşmasmda kurumsal itibar kavraml ile sanat sponsorlugu arasmdaki ilişki ortaya konmaya yahşllmlştir.
Özet (Çeviri)
The recent changes called globalization in the capital markets and economy cause radical transformations in several fields including especially the communication and information technologies. Those transformations influence also the social and economic policies of institutions, and the economic competition lays the foundation of increasing the communication with the target audience and focusing on the public relations. They also introduce the concepts such as corporate reputation , brand equity and image into our lives. Investing in artistic works within the framework of sponsorship as an effective PR method, the institutions try to combine the value of art with the reputation administration in order to create a positive and viable corporate reputation . In this regard, this thesis examines the relationship between the concept of corporate reputation and art sponsorship