Logo tasarımında geometrik soyutlama ve üç boyutlu yaklaşım
Geometric abstraction and tree-dimensional approach in logo design
  1. Tez No: 565442
  2. Yazar: TUĞÇE ÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI GÜRGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sembol olarak logolar, Antik dönemden itibaren iletişim amacının da bir parçası olarak insanlar arası bağlantıların oluşturulmasında, benimsedikleri inançların, düşüncelerin kavramsallaştırılmasında ortaya çıkmış ve ticari alanın da bir parçası olarak şekillenmeye başlamıştır. 1950'lerden günümüze semboller, genişleyerek değişen ticari yapıya bağlı olarak dönemin tasarım stilleriyle de şekillenerek kurumsal kimliğin oluşumunda etkili olmuştur. Kişisel bilgisayarlar, internet ve tasarım yazılımları gibi teknolojik gelişmeler sonucu tasarımcıların daha kontrol sahibi oldukları, hızlı ve çeşitli müdahalelere açık bir sürece girilmiştir. 21. yüzyılda geçmişe dönük tasarım stillerinin ufak dokunuşlarının yer aldığı, zaman zaman geriye dönüşler içeren örneklerin tercih edildiği, daha geometrik ayrıntılar içeren, soyutlamalar ve detaylı katmanların olduğu, tek renkli yapıdan uzak çok renkli ve degradeler içeren karmaşık tasarım örnekleriyle teknolojiyle orantılı ilerleyen ve etkileşimli çalışan iki ve üç boyutlu örneklerin çeşitlendirdiği trend yapı ortaya çıkmıştır. Araştırmanın amacı logo tasarımında geometrik soyutlamanın günümüz tasarım dünyasındaki yerini inceleyerek literatüre katkıda bulunmaktır. Literatür taraması ve görsel analiz yöntemleri kullanılarak incelenmiş ve araştırma dahilinde bir kurumsal kimlik uygulaması yapılmıştır. Araştırma kapsamına bağlı olarak logo tasarımının teknolojik ve yenilikçi tasarım anlayışı doğrultusunda, geometrik soyutlama ağırlıklı ve üç boyutlu yaklaşımın trend bir etki taşıyarak güncelliğini sürdürdüğü gözlemlenmiş ve 3D ağırlıklı tasarım uygulama alanlarındaki gelişmelere de bağlı olarak 4D tasarım uygulama ve deneyimlerinin de bu alana katkı sağlayacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a symbol, logos have emerged from the ancient period as part of the purpose of communication, in the creation of inter-human connections, the conceptualization of beliefs, ideas and as part of the commercial area. From the 1950s to the present, the symbols became affective in the formation of instituonal identity by expanding the design styles of the period, depending on the changing commercial structure. As a result of tecnological developments such as personal computers, internet and design software, designer have more control and have been entered into a fast and varied intervention. In the 21st century with the slightest touches of historical design styles, the occasional retrospective specimens were preferable, with more geometric details, abstractions and detailed layers, far from monocrome and a trend structure has emerged, with complex design examples that include graders, which are proressively proportional to tecnology and diversifying two and three dimentional samples that work interactively. The aim of the research is to contribute to the literature by examining the geometrical abstaction in the design world in the logo design. It was examined using literature screening and visual analysis methods and a corprate identity application was conducted within the research. Based on the scope of the research, according to the technological and innovative design approach of the logo design, the geometric abrtaction weighted and three-demensional approachcontinues to be updated by moving a trend effect, and 3D weighted design application in addition to the developments in the areas of the 4D design application and experience will contribute to this area has been determined.