Terör eylemlerinin kitle iletişim araçlarında sunumu
The present of terrorist attacks on mass communication
- Tez No: 208915
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Tezin başında Terör ve Terörizm unsurları ve özellikle terörün aracı olarak şiddetüzerinde durulmuştur. Daha sonra Kitle İletişim Araçlarının işlevleri hakkında kısaca bilgiverilmiştir. Kitle iletişim araçları (Medya) ile terörün karşılıklı yarar ilişkisi incelenerek, terörhaberlerinin medyada yer almasının olumlu ve olumsuz sonuçları ortaya konmayaçalışılmıştır. Bu başlık altında Türkiye'de Basın Özgürlüğü ve Basına getirilen kısıtlamalar vedünyadaki uygulamaları örnekleriyle ortaya konarak, teröre karşı medya ve basınkuruluşlarının üstlenmesi gerekli roller belirtilmiştir. Son bölümde birbirinden farklı ideolojikgörüşlere sahip Türkiye basınından 3 günlük gazete inceleme konusu yapılarak, 11 Eylül 2001Pentagon ve Dünya Ticaret Merkezine Yapılan Saldırı, İstanbul Sinanagog ve HSBC Bank'ayapılan Bombalı İntihar Saldırıları ve son olarak Kuzey Osetya (Beslan) Okul Rehine eylemiörnek olay olarak alınmıştır. Hürriyet, Cumhuriyet ve Zaman Gazetesi üzerinde yapılaninceleme sonucunda habere en çok Hürriyet gazetesinin yer verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is ?The Presentation of Terrosist Attacks on MassCommunication Tools?. At first, components of terror and terrorism; and especially violence?as a tool of terror- were examined. After that a brief information was given about thefunction of mass communication tools. In addition to these, positive and negative results ofterrorist news that take place in the media were appointed by analysing benefit basedrelationship between mass communication tools (media) and terrorism. Under that title,responsibilities of media and press corporations towards terrorism were specified byexplaining freedom of press and restrictions on press in Turkey and examples from all overthe world. At the last part, three ideologically different Turkish newspapers -Hürriyet,Cumhuriyet and Zaman- were analysed according to their attitudes towards 11th September2001 Pentagon and World Trade Center attacks, suicide attacks on Synagogue and HSBCBank in İstanbul and hostage crisis in North Osetia (Beslan). According to the results, it isfound that terrorist news were mostly published in Hürriyet newspaper.