Küreselleşme sürecinde ulus devlet - kurumsal sosyal sorumluluk örneğinde durum analizi
Nation state in the globalization process - analysis with respect to corporate social responsibilty
  1. Tez No: 208921
  2. Yazar: ERTAN KÜÇÜKYALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. F. NURAY ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Küresellesme ile ilgili olarak gerek pozitif gerekse de normatif açılardan bir fikir birligi bulunmamaktadır. Öte yandan, günümüzde bir küresellesme süreci yasandıgı konusunda genel bir kabul bulunmaktadır. Bu çalısmada, küresellesme sürecinden etkilenen katılımcılardan ulusdevlet merkezde olacak sekilde, diger katılımcılar olan ulusüstü organizasyonlar ve çok uluslu sirketler, bireyler ve sivil toplum kuruluslarının durumu incelenmistir. ?Bu süreçte ulus-devlet görev ve yetkilerini diger katılımcılar ile paylasmakta mıdır?? sorusuna cevap aranmıstır. Çalısmada ulus-devletin, küresellesmenin kendisini gösterdigi liberalizasyon ve dünya ticaret sistemindeki degisimlerden nasıl etkilendigi arastırılmıstır. Bu amaçla, küresellesmenin önemli parçalarından olan liberalizasyon ve bununla baglantılı olarak dünya ticaret sisteminin son 150 yıllık tarihçesi gözden geçirilmistir. Bu süreç, devletin ekonomideki yerinin tekrar belirlenmesini de beraberinde getirmektedir. Günümüzde etkin görüs olan neoliberal yaklasımlar devletin rolünü, piyasanın önünü açmak ve rahat çalısmasını saglamak olarak tanımlamaktadır. Çalısmanın besinci bölümünde ise, yukarıda bahsedilen aktörlerden olan hem ulusüstü hem de yerel sirketler ile ulus-devletin karsı karsıya kalabilecegi sorunlar görece yeni bir kavram olan Kurumsal Sosyal Sorumluluk açısından degerlendirilmistir. Bu durum degerlendirmesinin sonucunda, yukarıda bahsedilen daha genel çerçeve için de bazı ipuçlarının bulunması hedeflenmistir. Bu amaçla, Kurumsal Sosyal Sorumluluk ile dıssallıklar ve küresel kamu malları arasındaki iliski incelenmistir. Bu bakıs açısı da, çalısmada algılamalardaki üç asamalı degisim olarak tanımlanan bir süreci ortaya çıkartmıstır. Ortaklara yaratılan deger yaklasımına karsı menfaat sahiplerine yaratılan deger yaklasımı tartısmaları da bu üç asamanın parçası olarak degerlendirilmistir. Kurumsal Sosyal Sorumlulugun, ulus-devletin görev ve sorumlulukları ile kesisebilecegi noktalar, çalısmanın genel çerçevesinin bir parçası olarak degerlendirilmistir. Çalısmanın sonunda, Türkiye'de Kurumsal Sosyal Sorumluk incelenmistir.
Özet (Çeviri)
There is no consensus over globalization, neither in positive nor in normative terms. Despite this, there is a consensus on the existance of a globalization process. This dissertation, puts nationstate at the center, which itself is one of the actors of globalization and searches for the roles of other actors, namely; international organizations, multinational corporations, individuals, and non-governmental organizations. An answer to the question ?Is the nation-state sharing its rights and duties with other actors?? is tried. How the nation state is affected by liberalization and changes in world trade system in the last 150 years is questioned within the framework of globalization. This process, causes a redefinition of the roles of the state. Current views, based on neo-liberal approaches, defines the role of the state as taking necessary steps to clear the way for market mechanism work. The fifth section of the thesis, analyzes possible conflict areas between nation-states and multinational and domestic companies within the framework of Corporate Social Responsibility (CSR). This analysis is aimed at assisting in a better understanding of the general frame of nationstate and its rights and duties. This investigation led to a conclusion, as phrased in the thesis, three stages of changes in perceptions. The shareholder value maximization versus stakeholder value maximization debate is part of the stages. The potential conflict areas, in which CSR and the rights and duties of nation-states intersect, are recognized as part of the wider frame. In the final section, CSR in Turkey is investigated