1960'lı yıllar sonrası dini akımlar: Nesil Grubu örneği
Religius movements in turkey after 1960s: The case of Nesil Group.
  1. Tez No: 695573
  2. Yazar: METİN ÇAP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HAKKI İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Nur Cemaati, Said Nursî'nin risalelerinde açıkladığı fikirlerine dayanan İslâmî bir harekettir. Bediüzzaman yaşadığı sürece daima eserlerine vurgu yapmıştır. Vefatından sonra yerine bir halifesi seçilmemiş, hareket Nur öğretileri etrafında devam etmiştir. Bediüzzaman'ın vefatından sonra Nurculuk hareketi değişik isimler altında gruplara ayrılmıştır. Bu gruplardan biri olan Nesil Grubu, Mehmet Nuri Güleç (Mehmet Fırıncı) ve Mehmet Emin Birinci önderliğinde 1990 yılında Yeni Asya Grubu'ndan ayrılarak oluşmuş bir gruptur. Günümüzde Nesil Grubu, Nesil Yayınları, Etkileşim Yayınları, Söz Basım-Yayın, Nesil Çocuk, Genç Nesil, Okul Öncesi Nesil, Nesil Takvim, Moral FM, Moral Dünyası Dergisi ile faaliyet göstermektedir. Grup; İstanbul İlim ve Kültür Vakfı, Nur İlim ve Eğitim Vakfı adında iki vakfı ile vakıf faaliyetlerinde bulunmaktadır. İstanbul İlim ve Kültür Vakfı bünyesinde Bediüzzaman ve Risale-i Nur konulu ulusal ve uluslararası sempozyum ve panel yapılmakta, ayrıca En-Nur dergisi çıkarılmaktadır. Nur İlim ve Eğitim Vakfı aracılığı ile de eğitim ve öğrenci hizmetleri gerçekleştirilmektedir. Grup Türkiye çapında tanınmış birçok yazar ve radyo programcısı ile ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bediüzzaman Said Nursi is an important Islamic intellectual witnessing Autocracy, Legitimacy, and Republic periods. He wrote the Risale-i Nur – interpretations of the Quran- which consist of 130 pieces and six thousand pages. He compiled his works on the basics of belief, Islamic consciousness and the conservation of the Islamic identity. The movement he launched has had an profound effect on the Islamic movement in Turkey. The Nurculuk is an important Islamic movement based on the ideas put forward by Said Nursi in his works. Said Nursi used 'the Students of Nurs and Nur' to express his pursuers. The Nur movement is a movement of faith that has shaped around Said Nursi's teachings in Risale-i Nur. In this collection, he persistently referred to his life experiences. His followers continued his teachings. After his death, the Nur movement divided into various groups including like Nesil which emerged under the leadership of Mehmet Nuri Güleç and Mehmet Emin Birinci – two of the students of Said Nursi. They have activated under the names of Nesil Companies Group, Nesil Press, Etkileşim Press, Söz Basım Press, Nesil Kids, Genç Nesil, Nesil Pressing House, Nesil Calendar, Moral F.M, Moral Magazines and lastly Moral-Nur Magazines. The group has also had activities under two foundation entitled Istanbul Science and Culture and Nur Science and Culture. Nesil group has had various activities including performing many symposium, seminar and expositions about Bediuzzaman and Risale-i Nur at home and aboad.