E-ticaretin vergilendirilmesi ve getirdiği sorunlar
Taxation of e-commerce and issues
- Tez No: 208924
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yılların bilgi/iletisim teknolojileri arasında en büyük devrimi olarak görüleninternet, birçok yeniligin yanında mevcut ticari iliskileri de degistirmektedir. Sanal ortamdakiticareti ifade eden elektronik ticaret; mal ve hizmetlerin (ürünlerin) üretim, tanıtım, satıs,sigorta, dagıtım ve ödeme islemlerinin bilgisayar agları üzerinden yapılması gibi süreçlerikapsamaktadır. Bu süreçlerin klasik ticaretten farklı olarak fiziki ortam yerine sanal ortamdagerçeklesmesi, mevcut vergileme sistemleriyle bazı sorunlar yaratmıs ve uluslar arasıplatformda çok fazla tartısılır olmustur. E-ticarette fiziki ve dijital ürün ayrımı yapılmaktadırve sorunlar genellikle dijital ürünlerden kaynaklanmaktadır. Çünkü dijital ürünlerin nasılvergilendirilecegi konusunda henüz tam bir görüs birligi olmamakla birlikte; bunların satısıvergi idarelerince tespit edilememektedir. Bu ve bunun gibi sorunlar yüzünden e-ticaretlegeleneksel ticaret arasında bir vergi adaletsizligi ortaya çıkmaktadır; bu bakımdan e-ticareteözgü yeni bir vergi getirilmesi hakkında görüsler vardır. Ancak bu e-ticaretin gelisiminidurduracagı düsüncesiyle kabul görmemis, yeni bir vergi getirilmemesi hakkında uluslar arasıalanda görüs birligi saglanmıstır.Simdilik yeni bir vergilemenin yerine mevcut mevzuatı e-ticarete göre düzenlemekve uluslar arası alanda vergi kanunları açısından mutabakat saglamak en dogru yol olacaktır.Bu çalısma, elektronik ticaretin geleneksel ticaretten farklı olan yanları düsünülerekhazırlanmıstır. Mevcut mevzuatla elektronik ticaretin nasıl vergilendirildigi üzerindedurulmus ve bu alanda çıkan sorunlardan ve çözüm önerilerinden bahsedilmistir.
Özet (Çeviri)
Internet, which has been seen as the greatest revolution incommunication/information technologies has changed many things including commercialrelations. E-commerce, a word that describes virtual trade, consists of production, marketing,trade, insurance, distribution and payment procedures of items and/or servies by a computernetwork. The fact that these procedures are applied in a virtual world unlike classicalcommerce has produced problems due to present tax laws and created discussionsinternationally. In E-commerce products are divided into 2 categories as digital and physicalproducts and problems are caused by digital products mostly. Besides the fact that there is nocertain opinion on how to tax digital products, they are difficult to track by tax offices.Because of this there happens an injustice of taxing between E-commerce and traditionaltrade, there are thoughts of bringing a whole new tax system for e-commerce. But in fear thatthis procedure will cripple e-commerce, an international agreement was made against thisidea.It would be more suitable to re-organize the present regulations for e-commerce andcreate an agreement in international tax laws instead of bringing a whole new law.This work has been created by considering the differences between traditional and ecommerce.It focuses on how the E-commerce is taxed with present regulations and problemsand solution offers in this area.