Muhafazakar demokrasi ve Adalet ve Kalkınma Partisi
Conservative democracy and Justice and Development Party
- Tez No: 270957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
2002 seçimlerinde aldığı % 34,2 oy oranı ile tek başına iktidar olan AKP'nin siyasal kimliği olarak beyan ettiği muhafazakâr demokrasi kavramını konu edinen bu çalışmada muhafazakâr demokrasi kavramı siyaset bilimi açısından incelenmekte Batı siyasal düşünce tarihinde ve Türk siyasal düşünce tarihinde oturduğu zemin ele alınmaktadır.Türkiye'de Siyasal İslamı temsil eden Milli Görüş çizgisinden gelen AKP, Muhafazakâr demokrasi ile Milli Görüş çizgisiyle arasına mesafe koyduğunu ve rejimim temel ilkeleriyle uzlaşı yolunu seçtiğini beyan etmektedir. Üstelik Türkiye'de serbest piyasa ekonomisinin, insan haklarının, hukukun üstünlüğüne dayalı anayasal devlet anlayışının, demokrasinin gelişmesi için var gücüyle çalışma sözü vermekte, bu konuda AB'ye üye olmayı savunmaktadır. Ancak her şeye rağmen Türkiye'de devletin merkezini oluşturan Kemalist-bürokratik seçkinler tarafından AKP hala sakıncalı ve potansiyel olarak tehlikeli bir parti olarak görülmektedir.Muhafazakâr demokrasi bu bağlamda 28 Şubat süreciyle Siyasal İslam'ın önünün tıkanmasıyla İslamcı hareketin Türkiye'de içine girdiği rejimin temel ilkeleriyle uzlaşı ve ılımlı bir söylem benimsemesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Üstelik muhafazakâr demokrasi hem Batı'da olumlu anlamlar içermesi, hem de Türkiye'de dindarlıkla özdeşleşmesi açısından içte ve dışta işlevsel bir kavram olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the concept of ?conservative democracy? is declared as its political identity by AKP which received %34,2 of the votes with the sole power in the 2002 elections. This study also examines conservative democracy concept in the sense of political science and discusses the ground that concept sitting on in Western political thought and Turkish political thought.With the conservative democracy concept AKP declares as a party coming from Milli Görüş which represents Political Islam in Turkey that had put distance between Milli Görüş views and chose to compromise with the basic principles of Kemalist regime. Moreover, AKP expresses to work with full force to develop democracy, free market economy, human rights, rule of law based on constitutional government and on this issue defenses to join the EU. However, despite everything AKP is still seen as inconvenient and potentially dangerous party by the Kemalist state-bureaucratic elite which form the center of state mind in Turkey.In this context conservative democracy emerges as a result of Islamist movement's searching for a consensus with the regime's basic principles and adopting a moderate discourse after Februrary 28 process with the obstruction of the political Islam in Turkey. Moreover, conservative democracy seems to be functional with the positive implications in Western world and synonymous meanings in terms of religiosityinTurkey.