Adalet ve Kalkınma Partisi ile Refah Partisinin dış politika anlayışlarının karşılaştırmalı incelemesi
Comparative analysis of foreign policy understandings of the Justice and Development Party and the Welfare Party
- Tez No: 462266
- Danışmanlar: PROF. DR. SOYALP TAMÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Siyasi partilerin kimlikleri dış politika anlayışlarını doğrudan etkiler. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin muhafazakâr kimliği ve Refah Partisi'nin İslamcı kimliği bu partilerin dış politika söylem ve eylemlerini doğrudan etkilemiştir. Söz konusu partilerin kimlikleri aynı zamanda onların Batı algısını, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, İsrail, Kıbrıs ve İslam dünyası politikalarını şekillendirmiştir. Türk siyasi tarihine damgasını vurmuş Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ve Refah Partisi'nin dış politikalarındaki benzerlikleri ve farlılıkları ortaya koymak ilgili partilerin arasında süreklilik veya kopuş olup olmadığına ışık tutmak açısından işlevsel olacaktır. Bu çalışmada çekirdek kadrosunu eski Refah Partililerin oluşturduğu Adalet ve Kalkınma Partisi ile Refah Partisi'nin dış politika anlayışları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Refah Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, ABD, AB, Kıbrıs,İsrail, İslam Dünyası, İslamcılık, Muhafazakârlık, Milli Görüş.
Özet (Çeviri)
Identities of political parties directly affect their foreign policies. Likewise, Justice and Development Party's (Adalet ve Kalkınma Partisi) conservative identity and Welfare Party's (Refah Partisi) Islamist identity have directly affected their foreign policy discourse and actions. At the same time, the identities of these two parties shaped their western perception and policy choices towards the USA, EU, Israel, Cyprus and the Islamic World. Therefore, to shed light over the similarities and differences between Justice and Development Party and Welfare Party, which left their mark to the Turkish political history would be helpful to understand whether there is a continuity or disengagement between those parties. In this study, foreign policy perspectives of Justice and Development Party, whose core policy team consisted of former Welfare Party members, and Welfare Party were analyzed comparatively. Key Words : the Welfare Party, the Justice and Development Party, USA, EU,Cyprus, Israel, Islamic World, Conservatism, pan-Islamism.