Kira sözleşmesinin 6570 sayılı kanuna göre sona ermesi
The way tı make rental contract come to an end due to the law numbered 6570
  1. Tez No: 208946
  2. Yazar: TUĞBA OCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalısmamız, üç ana bölümden olusmaktadır. Çalısmamızın birinci bölümünde,Kira Sözlesmesinin tanımı, özellikleri, Borçlar Kanunu ve 6570 sayılı Kanun açısındandüzenlenis biçimi genel hatlarıyla ele alınmıstır. Çalısmamızın ikinci bölümüne ise,6570 sayılı Kanuna göre, kira sözlesmelerinin hangi hallerde son bulduğu, kirasözlesmesinin sona ermesi için aranan sartlar, kanunda düzenlenmeyen ancakuygulamada sorun yaratan hukuki problemlerin Yargıtay Kararları ısığındadeğerlendirilmesi ve çözüm önerileri yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise, suandagündemde olan Borçlar Kanunu Tasarısı değerlendirilerek, getirdiği yenilikler, varolanhukuki sorunların çözümü için yeterli olup olmadığı konuları incelenmistir.Bir seyi kullanma ve yararlanma imkanı veren sözlesmelerden en önemli olanıve uygulamada en sık olarak rastlananı adi kira sözlesmesidir. Kullanma ve yararlanmahakkının devri borcunu doğuran adi kira sözlesmesinin tanıdığı yararlanma hakkı sahsinitelikte bir haktır. Örneğin, Adi kira sözlesmesinde kiracının sahip olduğu sahsihakkının bir sonucu olarak en önemli menfaati kiraladığı tasınmazı kendisine en uygunsekilde kullanmaktır. Kira sözlesmesinin tanıdığı kullanma ve yararlanma hakkınındevri belli bir süre ile sınırlıdır ve bu sürenin varlığı tarafların karsılıklı iradeleri ilebelirlenir.Adi Kira sözlesmesi B.K.'nun 248-269 maddeleri arasında düzenlenmistir. 6570sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun kapsamına giren kira sözlesmelerineiliskin hükümler ve düzenlemeler ise, söz konusu kanunda yer almaktadır. 6570 sayılıKanunun kapsamına giren kira sözlesmelerinde bu konuda açıkça düzenlenmemis olanhususlarda Borçlar Kanunu'nun 6570 sayılı Kanuna aykırı olmayan hükümleriuygulama alanı bulacaktır.
Özet (Çeviri)
Our subject consists three main chapters. In our subject?s first chapter, the definitionof rental contract, its features, Law Of Obligations and arrangement way from the point ofview of law numbered 6570 are dealed with in detail. In the second chapter, according to thelaw numbered 6570, the circumstances in that rental contracts come to an end, the provisionsthat are looked for to end rental contract, the evaluation of problems by the help of Court OfAppeal sentences concerned with jurisprudence that aren?t arranged in law but create problemin practice and solution suggestions occupy a place. In the third chapter, Law Of ObligationsProject that is in agenda at the moment is evaluated and in accordance with that evaluation,reforms brought into existence by the help of Law Of Obligations Project and whether it issufficient for existing problem?s solution concerned with jurisprudence are studied.The rental contract is the most important and most frequently encountered contractthat gives permission to use something and take advantage. The right to take advantage that isrecognized by rental contract that brings into existence of the transfer debt of the right to useand take advantage is a right displaying personal quality. The real right recognized by rentalcontract, is a kind of right that can be put forward only against obvious person and people,and for this reason produces right and debt only against these people, protects the benefit ofthe right owner only against people who are in a indebted status. For example, in rentalcontract, the most important benefit of renter as a result of real right that he owns is to use therented immovable in a most suitable way to him. The transformation of right to use and takeadvantage that is recognized by rental contract is limited with a certain period and theexistence of this period is determined by the side?s corresponding desire.Rental contract is organized between items 248-269 of Law Of Obligations. Thecommands and arrangements, related with the rental contracts that enter into the range of lawnumbered 6570 that is about property rents, take part in the determined law. In the rentalcontracts that enter into the range of law numbered 6570, the Law Of Obligations?scommands that aren?t against to the law numbered 6570, will find practicing area.