Trust in organization and self-efficacy's relation with upward influence tactics
Kuruma güven ve öz-yeterlilik algısının üste yönelik etkileme taktikleri ile ilişkisi
- Tez No: 208945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLER İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
s ortamındaki politik davranısların çalısanların kisisel basarımları ve kurumların kararalma süreçlerinin verimi üzerinde etkili oldugu savlanmaktadır. Bu çalısmada, çalısanların,çalıstıkları kuruma olan güvenleri, öz-yeterlilik inançları ve üste yönelik etkileme taktikleriarasındaki iliski incelenmistir. Çalısanların kurumlarına güveninin üste yönelik etkilemetaktiklerini kullanmalarına etkisini ve bu etkinin çalısanların öz-yeterlilik inançlarına göredegisim gösterdigini varsayan model, çesitli sektörlerde faaliyet gösteren Türk sirketlerindeyapılan anket çalısması ile sınanmıstır. Uluslararası literatürde yer alan yaygın bulgularınaksine, kuruma güvenin, üste yönelik etkileme taktikleri ile iliskisi bulgulanmamıstır. Ancakmodelde kuruma güvenin alt bilesenleri olan amire güven, kararlara katılım ve seffaflıgın üsteyönelik etkileme taktikleri üzerine etkileri saptanmıstır. Ayrıca amire güven'in çalısanlarıkoalisyon, akılcı yoldan ikna ve zorlayıcı taktikler üzerine etkisi de bulgulanmıstır.
Özet (Çeviri)
Political Behaviour in business life is argued to be effectual variable on personalperformances of employees and effectiveness of corporate decision-making processes. Thestudy is aimed to examine the relation of employees? trust in the organization they areemployed and their self-efficacy with their use of upward influence tactics. The model, inwhich independent variable is employees? trust in organization, moderating variable is theirself-efficacy and dependent variable is employees? use of upward influence tactics, was testedby a survey conducted in several Turkish companies from various sectors. Contrary to theassumptions and explanations common in international literature, employees? trust inorganization was not found to have significant impact on their use of upward inluence tactics.However, when impact of the factors of trust in organization is examined, trust in manager,participation in decisions and transparency was found to be effectual on upward influencetactics. Trust in manager was also found to have significant impact on employees? use of hardtactics and coalition.