Bir Toplumsal Hareketin Doğuşu: Küreselleşme Karşıtı Hareketlerin Türkiye'de Ortaya Çıkışı
The rise of a social movement: The emergence of antiglobalisation movements in Turkey
- Tez No: 208957
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Küresellesme karsıtı hareketler, 1990'lı yılların sonundan itibaren Batılı ülkelerde ortaya çıkmaya baslamıs ve sonrasında dünya ölçegine hızla yayılmıstır. Bu ortaya çıkısın ardında neoliberal politikaların uygulamaya konulması ve kitleler üzerindeki etkilerinin giderek artması yatmaktadır. Küresellesme karsıtı hareketler, 1990'lı yıllardan öncede varlık göstermistir. Bununla birlikte, hareketin tanınırlıgını 1999 yılının Kasım ayında Amerika Birlesik Devletleri'nin Seattle kentinde gerçeklestirilen eylemlere borçlu oldugunu söylemek mümkündür. Bu hareketler, uluslararası kuruluslara karsı gerçeklestirilen eylemler ve küresel ve yerel ölçekte gerçeklestirilen sosyal forumlardan olusmaktadır. Bunun yanı sıra, birçok farklı grup bu hareketlerin kapsamına girmektedir. Bu gruplardan bazıları kadın hakları savunucuları, escinseller, hayvan hakları savunucuları, çevreciler, topraksız köylüler, siyasal partiler ve sendikalardır. Uluslararası kuruluslara karsı gerçeklestirilen eylemlerle sosyal forum süreçlerini kapsayan bir döngü olan küresellesme karsıtı hareketler, dünyanın birçok ülkesinde oldugu gibi Türkiye'de de görülmektedir. Hareketin Türkiye'de görülmesi ?transfer? kavramıyla açıklanabilir. Küresellesme karsıtı hareketler Türkiye'de, genelde küresellesme ve yayılma gibi birtakım süreçlerin etkisiyle, özelde de yurtdısında gerçeklesen eylem ve toplantılara katılan v kisilerin deneyimlerini Türkiye'ye aktarmaları ve yabancı dilden Türkçe'ye yapılan çeviriler sayesinde ortaya çıkmıstır. Hareketin kullandıgı eylem biçimleri açısından, daha önceki yıllarda ortaya çıkan toplumsal hareketlerden tamamen kopuk degildir. Fakat bugün teknolojinin gelismesiyle birlikte internet ve medya gibi araçlardan daha fazla yararlanmaktadır. Türkiye'de kullanılan eylem repertuvarının yurtdısındaki eylemlerden az çok farklılastıgı fakat büyük ölçüde benzerlik gösterdigi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The antiglobalization movement emerged in 1990?s in Western countries and diffused rapidly trough the world. We can see the application of neoliberal politics and it?s effects beyond this emergence. This movement existed before 1990?s but it became familiar with the protest in Seattle/USA in November of 1999. The movement consists of the protests against international organizations and the social forum period which is organized in both global and local levels. All the same, the movement consists different groups. Some of these groups are women rights defenders, gays and lesbians, animal rights defenders, environmentalists, peasants without land, political parties and trade unions. The antiglobalization movement exists in Turkey too. This fact can be explained by the notion of ?transfer?. In this context, we can see the movement in Turkey, by the effects of globalization and diffusion processes in general, the transfer of experiences of the people who had joined the protests and meetings abroad and the translations of some articles in particular. The repertoire of action of this movement is not totaly different from the social movements of past. But today, by the development of technology, it uses the internet and media more often. In the antiglobalization movement of vii Turkey, we can see the repertoire of action is almost similar with the movement abroad.