Yerel yönetimlerde stratejik planlama: Malatya Büyükşehir Belediyesi üzerinden bir inceleme
Strategic planning in local governments: An analysis on Malatya Metropolitan Municipality
- Tez No: 514876
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH MUSTAFA ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüzde, küreselleşmeye paralel olarak bilim ve teknoloji alanlarında yaşanan gelişmeler, birçok alanda olduğu kadar kamu yönetimi alanında da ivmeli bir değişime neden olmaktadır. Bu doğrultuda yönetim anlayışları değişmiş, stratejik hareket etme ihtiyacı yönetsel ve toplumsal açıdan çok geniş alanlarda temel dinamik haline gelmiştir. Gün geçtikçe gerek teknoloji gerekse küreselleşme ile geleneksel yönetim anlayışlarından vazgeçilerek stratejik yönetim tekniklerinin kullanımına geçilmiştir. Kuruluşlarda kaynakların etkili bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla, kamu sektörü ve özel sektörün planlamaya verdiği önem giderek artmıştır. Yerel yönetim kuruluşlarının, mevcut ihtiyaçlarını elde etme süreçlerinde karşı karşıya kaldıkları zorluk ve güçlüklerin üstesinden gelinmesi amacıyla ortaya konan çabalar, zamanla gelişerek önemli boyutlarda stratejik yönetsel süreçlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu yönetsel süreçler, stratejik davranmayı ve bu yönde ön düşünsel süreçleri beraberinde getirmiştir. Yerel yönetimler, mevcut görev ve sorumluluklarını yerine getirme süreçlerinde karşılaştıkları güçlüklerin üstesinden gelinmesi, kurumsal olarak daha yerinde ve daha etkili davranabilmek gayesi ile stratejik planlama çalışmaları gerçekleştirmeye başlamışlardır. Eylem öncesi gerçekleştirilen bu ön düşünsel süreçler zamanla kuruluşların temel dinamikleri haline gelmiştir. Çalışmada, yerel yönetimlerin yapısal değişimine paralel olarak ortaya çıkan stratejik planlama kavramı ve bu kavramın Türk yerel yönetimlerinde doğuşu, gelişimi, uygulanışı ve önemi analiz edilmiştir. Malatya Büyükşehir Belediyesi stratejik planlama anlayışı, beş yıllık iki ayrı dönem altında stratejik planın içerdiği bileşenlerin taşıdığı nicelik ve nitelikleri incelenerek ortaya konulmuştur. Bu kapsamda Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin 2010-2014 Stratejik Planı ile 2015-2019 Stratejik Planı'nda yer alan durum analizleri, misyon beyanları, vizyon bildirimleri, değer ve ilkeleri, stratejik amaçları, stratejik hedefleri ile hazırlık ve uygulama süreçleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, developments in the fields of science and technology parallel to globalization cause an accelerated change in the field of public administration as well as in many other fields. In this direction, the understanding of management has changed, and the need to act strategically has become a fundamental dynamic in a wide range of administrative and social aspects. As time goes by, technology has been abandoned from globalization and traditional management approaches and the use of strategic management techniques has been put into use. In order to ensure that resources are used effectively in organizations, the public and private sector have given increasing importance to planning. The efforts made by local governments to overcome the difficulties and difficulties they faced in the process of obtaining their present needs have evolved over time, leading to the emergence of strategic managerial processes in significant dimensions. These managerial processes brought strategic action and pre-thought processes in this direction. Local governments have begun to carry out strategic planning efforts to overcome the difficulties they encounter in the process of fulfilling their existing duties and responsibilities and to act more institutionally and more effectively. These preliminary intellectual processes that were carried out before the action became the basic dynamics of the institutions in time. In the study, the concept of strategic planning emerged in parallel with the structural change of local governments and the emergence, development, application and importance of this concept in Turkish local governments were analyzed. The concept of strategic planning of Malatya Metropolitan Municipality was examined by examining the quantities and qualities of the components included in the strategic plan under two separate periods of five years. In this context, situation analyzes, mission statements, vision statements, values and principles, strategic objectives, strategic objectives and preparation and implementation processes of the 2010-2014 Strategic Plan and 2015-2019 Strategic Plan of Malatya Metropolitan Municipality were examined comparatively.