Avrupa Birliği'nde bölgeselleşme politikaları ve Türkiye'de bölgesel stratejiler
Regional policies in European Union and regional strategies in Turkey
- Tez No: 208958
- Danışmanlar: PROF. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bugün dünyamızın karsı karsıya bulundugu ekonomik, politik, askeri ve ekolojik sorunların, ancak küresel düzeyde bir isbirligi ile çözülebilecegi anlayısı bulunmaktadır. Bunun bir sonucu olarak dünya üzerinde ?bütünlesmeler? gerçeklesirken, diger taraftan bir ?yerellesme? olgusundan söz edilebilir. ?Yerellesme?, sosyal, kültürel, ekonomik ve politik alanda ?mekansal olan?ın öne çıkmasını ifade etmektedir. Küresellesme sürecinin getirdigi bütünlesmeler, aynı zamanda içinde yerelligin kesfini tasımaktadır. Hem küresellesme sürecinin ?yerellestirme? etkisinin bir sonucu hem de her ülkenin kendi özgün, ekonomik, politik, yönetsel ve kültürel kosullarının bir ürünü olarak ortaya çıkan bölge yönetimleri, bugün Avrupa Birligi'nin gündeminde olan gerçek bir olgudur. Avrupa bölgeleri, asırı merkeziyetçilikten uzaklasma, islevsel zorunluluklar, kamu hizmetlerinin gerekleri ve planlı kalkınma gereksinimi gibi nedenlerin ürünüdür. Ayrıca, dil kültür ve kimlik farklılıkları da bu nedenler içinde sayılabilir. ?Yurttasa daha yakın bir Avrupa?, ?daha demokratik bir Avrupa? gibi düsüncelerle bugün Avrupa Birligi'nde, Birlik'in yapılanma ve karar alma sürecine ulus-altı birimler (dogal olarak pragmatik bir özellik gösteren bölgeler / eyaletler) dahil edilmek istenmektedir. Diger taraftan bölgelerin de bu yönde yogun bir baskısı vardır. Böylece Avrupa Birligi, Birlik, ulus devletler ve bölgelerden olusan üç düzeyli bir yapılanmaya dogru gitmektedir. Türkiye'nin, yönetsel ve ekonomik nedenler, ülkenin kalkınma geregi, bölgelerarası dengesizliklerin giderilmesi ve benzeri nedenlerle Tasrada bölgesel kalkınma birimlerinin olusturulmasının gerekli oldugu görülmektedir. Bölgesel kalkınma idarelerinin, 1961 Anayasasının benimsedigi planlı kalkınma ilkesi uyarınca, kalkınma planlarının bölgelerde yönetim kademesiz kalması sorununu ortadan kaldırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today?s world, economic, political, military and ecological problems can be solved through cooperation at global level. As a result, on the one hand ?integration? movements continue, on the other hand, ?localization? increases at global level. ?Localization? means the prevalence of ?space? in social, cultural, economic and political field. Integration movements brought about by the globalization include the discovery of ?local?. Both as a consequence of ?localization? effect of globalization, and as a result of specific economic, political, administrative and cultural conditions, regional administrative units are now on the agenda of the European Union. European regions are consequence of decentralization, functional necessities, requirements of the public services and planned development. Differences of language, culture and identity can also be included into these factors. Sub-national units (regions/federate states having rather pragmatic attitudes) are encouraged to participate in the structuring and decision-making processes with the thoughts such as ?A Europe closer to citizens?, ?more democratic Europe?. On the other hand, there is an intensive pressure originating from the regions in the same direction. Thus, the European Union evolves into a three-layer structure consisting of the Union, nation-states and the regions. Because of administrative and economic factors, development requirements, elimination of regional disparities etc. it seems necessary to establish regional development units in Turkey. Regional development units will eliminate the problems arising from the lack of appropriate regional level, in line with the planned development principle specified by the Constitution of 1961.