Küresel ısınmanın azaltılması politikaları: Türkiye için bir yaklaşım
Reduction of global warming policies: Approach for Turkey
- Tez No: 208961
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞERMİN ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Energy, Public Administration, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde Dünya'yı tehdit eden sorunların en baslarında yer alan çevre sorunlarından biri küresel ısınmadır. Toplumun farkındalıgının özellikle son yıllarda ortaya çıktıgı bu konu, tarihsel süreç içerisinde yadsınmamakla beraber, nedenleri konusunda fikir birligine varılamayan bir konu olmustur. Bazıları dünyanın ısınmasını dogal nedenlere dayandırırken, bazıları insan faaliyetlerine dayandırmıslardır. Günümüze gelindiginde agırlıklı olarak insan faaliyetleri kaynaklı oldugu fikri gitgide kuvvetlenmistir. Yaklasık olarak son yüz elli yıldır tüketilen fosil yakıtları ve diger kaynaklardan atmosfere gittikçe artan miktarda salınan gazlar, atmosferdeki sera gazlarının miktarlarında önemli artıslara neden olmaktadır. Sera etkisinin kuvvetlenmesine neden olan bu gazların miktarlarındaki artıslar, sıcaklıgın artmasına neden olmaktadır ve bu `küresel ısınma' olarak adlandırılmaktadır. Küresel ısınmanın neden olacagı çevresel etkilerin yanı sıra bunlara zincirleme olarak yasanacak sosyo-ekonomik etkiler de göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Küresel ısınma, Dünya'nın her bölgesini farklı sekillerde etkileyecektir. Küresel ısınmanın azaltılması, sadece ulusların alacakları önlemlerle mümkün olmayacaktır. Küresel ısınma konusundaki en önemli uluslararası çerçeve, klim Degisikligi Çerçeve Sözlesmesi'dir. Bu amaca yönelik ikinci önemli adım, Sözlesme'nin devamı niteliginde olan Kyoto Protokolü'dür. Türkiye, Sözlesme'ye 2004 yılında taraf olurken Kyoto Protokolü'nü henüz imzalamamıstır. Küresel ısınmadan en çok zarar görebilecek ülkeler arasında yer alan Türkiye'nin küresel ısınmanın azaltılmasına yönelik yapılan küresel isbirliginin parçası olması gerekmektedir. Türkiye'de küresel ısınmayı artıran politikaların azaltılması, küresel ısınmanın etkilerinin azaltılmasına yönelik politikaların gelistirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
At the present day, one of early in environment problems which threaten the world is global warming. This subject that excite world-wide interest especially in recent was not rejected within in historical process although it has been a subject that has not been in the same camp of its reasons. Some of put down to it natural reasons, some of put down to it human activities. In present time however, the idea of human activities is become stronger predominantly. About 150 years, gases have been sending to atmosphere from fosil fuels and other sources, all these cause increase of greenhouse gases quantity. This causes increase in temperature and called `global warming?. Beside of environmental effects which global warming will cause also socioeconomic effects those related with environmental effects are important as we cannot ignore. Global warming will effect every parts of the world with different ways. Reduction of global warming will not be possible with only nationals? actions. The most important frame about global warming is Climate Change Framework Convention. The second is Kyoto Protocol which is continuation of Convention. Turkey became part of Convention in 2004 although it has not signed Protocol yet. Turkey which is among the most harmed countries by global warming must be part of global cooperation on this issue and reconsider policies that result in increasing global warming, and develop ones that mitigate effects of the problem.