Döviz kurunun yurtiçi fiyatlara geçiş etkisi: Türkiye örneği
Pass-through of exchange rates to domestic prices:Case of Turkey
- Tez No: 208962
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLGÜN ACAR BALAYLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Döviz kuru geçis etkisi, döviz kurunda meydana gelen bir degisimin, ulusal para birimi cinsinden ithal fiyatlarında meydana getirdigi degisimi ifade etmektedir. Geçis etkisinin tam olması dıs ticarete konu olan mal fiyatlarının döviz kuru ile aynı oranda degismesi anlamına gelmektedir. Üreticilerin ithal malı fiyatları artısı ile söz konusu mal fiyatlarını arttırması durumunda ithal malı fiyatlarındaki degisimin üretici ve tüketici fiyatlarına yansıması muhtemeldir. Döviz kurunun yurtiçi fiyatlarına yönelik olan geçis etkisi dogrudan ve dolaylı etkiler olmak üzere iki kanal ile ortaya çıkmaktadır. Dogrudan etki kanalı, ulusal paranın deger kaybetmesi sonucunda ithal girdi ve nihai ithal malların ulusal para birimi cinsinden fiyatlarının artması, tüketici fiyatlarını arttırıcı yönde etkiledigini belirtmektedir. Dolaylı etki kanalı ise ulusal paranın deger kaybetmesi sonucunda ithal ikamesi ve ihraç mallarına yönelik talebin artması ile ücret artısına neden olarak tüketici fiyatlarının artacagını ifade etmektedir. Bu çalısmada döviz kurunun yurtiçi fiyatlara yönelik geçis etkisi katsayıları, 1994-2001 ve 2001-2006 alt dönemlerine iliskin aylık veriler ile kurulan VAR modelinden elde edilen etki tepki fonksiyonları yardımıyla tahminlenmistir. Analiz sonuçlarına göre, 1994-2001 döneminde döviz kurundan yurt içi fiyatlara yönelik geçis etkisi katsayılarının yüksek olusu dikkat çekicidir. 2001-2006 döneminde ise geçis etkisi katsayılarında belirgin bir düsüs saptanmıs ayrıca geçis etkisinin tamamlanma süresinin uzadıgı görülmüstür. Her iki alt dönem itibariyle de, toptan esya fiyatlarına yönelik geçis etkisinin, tüketici fiyatlarına yönelik geçis etkisi ile karsılastırıldıgında daha yüksek oldugu saptanmıstır. 2001 sonrası dönemde geçis etkisinin azalmasında, esnek döviz kuru rejimine geçilmesi ile Türk Lirası'nın asırı degerli hale gelerek ithal malı fiyatlarının ucuzlayarak dogrudan etki kanalının gücünü zayıflatması etkili olmustur.
Özet (Çeviri)
Exchange rate pass through is defined as the change in local currency import prices due to the exchange rate changes. Complete pass through refers to an equal proportional change between tradable good?s prices and exchange rate. The change in import prices is also likely to translate into changes in the producer and consumer prices of an economy if producers raise their prices in line with the increase in import prices. Exchange rate pass-through to domestic prices occurs via two channels which are direct and indirect effects. Since local currency prices of imported inputs and imports of finished goods will increase as a result of domestic currrency depreciation, the direct channel of pass-through states that, the increase in the subject local currency prices has an increasing effect on consumer prices. Meanwhile since demands for import substitute and export goods will increase as a result of domestic currrency depreciation, The indirect channel of exchange rate pass-through states that the increase in the subject demand has an increasing effect on wages and accordingly consumer prices. In this study, exchange rate pass through coefficients of domestic prices are estimated via Impulse Responce Functions that are obtained from VAR analysis established with monthly data of 1994-2001 and 2001-2006 sub-periods. According to results of this analysis; in the sub-preiod of 1994-2001, it is remarkable that exchange rate pass through coeeficients are high. In the subperiod of 2001-2006, a significant decrease in pass through coefficients has been determined so that completion time of pass-through gets longer. It is also determined that pass-through to producer prices is much higher compared to consumer prices for both sub-periods. In the period after 2001, weakening of direct channel of pass through due to adoption of floating exchange rate regime and come down of imported goods prices by overvaluation of Turkish Lira have an effect on decrease in pass-through